Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

EN 167 Kişisel Göz Koruması - Optik Deney Metotları

EN 167 Kişisel Göz Koruması - Optik Deney Metotları

Bir Avrupa standardı olan EN 167 standardında, gereksinimleri diğer Avrupa standartlarında yer alan göz koruyucular için optik test yöntemleri sunulmaktadır. Bu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: EN 167 Kişisel göz koruması - Optik deney metotları.

EN 167 Kişisel Göz Koruması - Optik Deney Metotları

Bu standardın eşdeğeri olduğu gösterilirse, alternatif test yöntemleri kullanılabilir. Optik olmayan test yöntemleri EN 168 standardında yer almaktadır (EN 168 Kişisel göz koruması - Optikle ilgili olmayan deney metotları). Özellikler EN 166 standardında verilmiştir (EN 166 Kişisel göz koruması - Özellikler). EN ISO 4007 standardında ise göz ve yüz korumaya yönelik tanımlar yer almaktadır (EN ISO 4007 Kişisel koruyucu donanım - Göz ve yüz koruma - Sözlük) (bu eski EN 165 standardıdır).

EN 167 standardı kapsamına giren göz ve yüz koruma ekipmanları ve durumları şunlardır: küresel, astigmatik ve prizmatik kırılma güçleri, bir gözü kapatan monte edilmemiş oküler, hem gözü hem de takılı okülerleri içeren monte edilmemiş oküler (gözlükler, gözlükler ve yüz siperleri), ışık difüzyon testi, malzeme ve yüzey kalitesinin değerlendirilmesi, geçirgenliğin belirlenmesi, ışık geçirgenliğindeki değişimlerin belirlenmesi ve kızılötesinde spektral yansımanın belirlenmesi.

Optik tasarım, üretim ve test çalışmaları, çok çeşitli üretim prosedürlerini ve optik test konfigürasyonlarını kapsamaktadır. Optik testler kapsamında hassas yüzeylerin mikro pürüzlülüğü, manyetik kafaların yüzey geometrisi, optik bileşenler ve sistemler (daireler, küreler, paraboller, prizmalar), yüzey açıları, yansıtıcı ve yansıma önleyici kaplamalar ve her türden speküler yüzeyler test edilmektedir.

Geleneksel bir lensin üretimi tipik olarak, optiğin kaba şeklinin oluşturulması ile başlar, ardından lens yüzeyi parlatılır. Optik bir yüzeyin sapması, bazı uygun ışık dalga boyunun fraksiyonları olarak ifade edilmektedir. Lenslerin, istenen şekilde üretildiğini teyit etmek ve izin verilen hassasiyet dahilinde doğru şekle sahip olmasını sağlamak için testler yapılmaktadır.

Yıllardır çok geniş bir yelpazede gerçekleştirdiği test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları ile her sektörden işletmelere destek olmaya çalışan kuruluşumuz, eğitimli ve uzman bir kadro ve gelişmiş teknolojik donanımı ile, eldiven test hizmetleri çerçevesinde, EN 167 kişisel göz koruması optik test hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.