Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

EN ISO 22568-1 Ayak ve Bacak Koruyucuları - Ayakkabı Parçaları İçin Gereklilikler ve Test Yöntemleri - Metalik Kaplamalar

EN ISO 22568-1 Ayak ve Bacak Koruyucuları - Ayakkabı Parçaları İçin Gereklilikler ve Test Yöntemleri - Metalik Kaplamalar

Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO) tarafından yayınlanan EN ISO 22568-1 standardında, bir kişisel koruyucu ekipman olan ayakkabıların bileşenleri olarak işlev görmesi amaçlanan metalik ayak parmaklarına yönelik gereksinimler açıklanmakta ve test yöntemleri sunulmaktadır. Bu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: EN ISO 22568-1 Ayak ve bacak koruyucuları - Ayakkabı parçaları için gereklilikler ve test yöntemleri - Metalik kaplamalar.

EN ISO 22568-1 Ayak ve Bacak Koruyucuları - Ayakkabı Parçaları İçin Gereklilikler ve Test Yöntemleri - Metalik Kaplamalar

Temeli bir Avrupa standardı olan EN ISO 22568-1 standardının, EN ISO 20345, EN ISO 20346 ve EN ISO 20347 standartlarında yer alan gereksinimler gibi, kişisel koruyucu ekipman ayakkabılarının bileşenleri olarak işlev görmesi amaçlanmıştır.

Adları geçen üç standart, ayakkabının performansını ve gerekli özelliklerini tanımlayan güvenlik, koruyucu ve mesleki ayakkabılar ile ilgilidir. Bu standartların uygulamaya konulması üzerine, güvenlik parmak uçlarıyla ilgili tüm ulusal standartlar, bu ürünleri üreten firmalara, ürünlerinin performansını gösterme imkanı bırakmadan geri çekilmiştir. EN ISO 22568-1 standardı, üretici firmaların ayakkabıya yerleştirilmeden önce ayak parmaklarının performans düzeyini göstermelerine olanak sağlamak üzere tasarlanmıştır.

Bu standartta yer alan gereksinimlere uygun metalik parmak uçları, kişisel koruyucu ekiman ayakkabılarının uygun bileşenleridir.

İç metal burun ucu, mekanik darbelere ve sıkıştırmaya karşı koruma sağlamak amacı ile ayakkabının üst kısmının altına yerleştirilmesi amaçlanan metalik burun ucudur. Geçmişte dış parmak uçları kullanılmıştır, ancak bugün kullanılmamaktadır ve standart kapsamına girmemektedir.

EN ISO 22568-1 standardında ayakkabıların metalik kaplamaları için temel gereksinimler şu şekilde sıralanmaktadır: genel, bitirme, boyutlar, iç uzunluk, flanş genişliği, darbe direnci, sıkıştırma direnci ve korozyon direnci.

Bu standartta yer alan test yöntemleri ise şunlardır: boyutların belirlenmesi (iç metal burun ucu uzunluğu, flanş genişliği) darbe direncinin belirlenmesi, sıkıştırma direncinin belirlenmesi ve korozyon direncinin belirlenmesi.

Yıllardır çok geniş bir yelpazede gerçekleştirdiği test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları ile her sektörden işletmelere destek olmaya çalışan kuruluşumuz, eğitimli ve uzman bir kadro ve gelişmiş teknolojik donanımı ile, eldiven test hizmetleri çerçevesinde, EN ISO 22568-1 ayak ve bacak koruyucu parçaların metalik kaplamaları test hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.