Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

EN ISO 17249 Zincirli Testereyle Kesmeye Dirençli Güvenlik Ayakkabıları

EN ISO 17249 Zincirli Testereyle Kesmeye Dirençli Güvenlik Ayakkabıları

Uluslararası Standartlar Enstitüsü (ISO) tarafından yayınlanan EN ISO 17249 standardında, zincir testere ile kesilmeye karşı dirençli güvenlik ayakkabıları için gereksinimler açıklanmaktadır. Bu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: EN ISO 17249 Zincirli testereyle kesmeye dirençli güvenlik ayakkabıları.

EN ISO 17249 Zincirli Testereyle Kesmeye Dirençli Güvenlik Ayakkabıları

Zincirli testereyle kesmeye dirençli güvenlik ayakkabıları ürün yelpazesinin büyük kısmı standart güvenlik botları olarak üretilmektedir. Bunlar, çelik burunlu ayak bileği botlarını içermektedir. Bugün üretilen birçok yeni erkek güvenlik botu, metalik olmayan özelliklere sahip olma eğilimindedir. Çalışanlar genelde rahat bir görünüme sahip olmak istemektedir. Ancak bu tür ayakkabılar yasal olarak parmak korumasına sahip olmak zorundadır.

Erkek güvenlik botlarının bir kısmı özel tehlike botlarıdır. Bunlar arasında, erimiş metal sıçraması, elektronik montaj hatları için antistatik türler ve soğuk hava deposu ve dondurucu botları gibi daha sıra dışı riskleri karşılayan güvenlik ayakkabıları bulunmaktadır.

Güvenlik ayakkabısı seçiminden önce, çalışma ortamı için öncelikle yakın zamanda yapılmış bir risk değerlendirme çalışmasına ihtiyaç bulunmaktadır. Bu çalışma, korunmak istenen tehlikeler hakkında net bir fikir vermekte ve çalışma ortamı için en uygun kişisel koruyucu ekipman seçimine olanak tanımaktadır.

İşin gerçeği, hiçbir kişisel koruyucu ekipman, elde tutulan zincirli testere ile kesilmeye karşı tam bir koruma sağlayamamaktadır. Bununla birlikte, yapılan araştırmalar, belli bir derecede koruma sağlayan ekipman tasarlanabileceğini göstermektedir. Bu konuda, koruma sağlamaya yönelik şu ilkeler uygulanmaktadır:

  • Malzemeyi kesmeyecek şekilde temas halinde kayan zincir
  • Zincir hareketini engellemek için zincir tarafından tahrik dişlisine çekilen tıkanma lifleri
  • Kesmeye karşı yüksek dirençli liflerin kullanılması

Genelde bu ilkelerden birden fazlası birlikte dikkate alınmaktadır. Zincir testere direncinin farklı seviyelerini ifade eden dört koruma seviyesi bulunmaktadır. Pratikte ayakkabının zincirli testere hızına göre seçilmesi tavsiye edilmektedir.

Yıllardır çok geniş bir yelpazede gerçekleştirdiği test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları ile her sektörden işletmelere destek olmaya çalışan kuruluşumuz, eğitimli ve uzman bir kadro ve gelişmiş teknolojik donanımı ile, eldiven test hizmetleri çerçevesinde, EN ISO 17249 zincirli testereyle kesmeye dirençli güvenlik ayakkabıları test hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.