Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Petrol ve Gaz Sektörü - Taşıma

Petrol ve Gaz Sektörü - Taşıma

Petrol taşımacılığında baş vurulan başlıca yöntemler boru hattı taşımacılığı, karayolu taşımacılığı, denizyolu taşımacılığı ve demiryolu taşımacılığıdır.

Petrol ve Gaz Sektörü - Taşıma

Petrol üreten ülkeler ile talep merkezleri arasında kullanılan bu taşıma yolları ve birbirleri entegrasyonu konusunda en önemlisi boru hatlarıdır. Boru hatları ile yapılan taşıma şekli, hızlı, güvenilir ve ekonomik olmaktadır. Ayrıca yapılan yatırımlar kısa sürede kendini amorti etmektedir. İlk zamanlar küçük çaplı ve kısa mesafeli hatlar ile yapılan petrol ve doğal gaz taşımacılığı, tüketimin artması, talebin yükselmesi ve teknolojinin hızlı gelişimi karşısında bugün, daha büyük çaplı borularla, daha uzun mesafelere ve yüksek basınç altında yapılmaktadır.

Boru hattı taşımacılığında yatırım maliyeti, kara ve deniz yolu taşımacılığına göre daha yüksektir, ancak daha hızlı, güvenli ve çevreci olması ve dış hava koşullarından etkilenmemesi gibi üstünlükleri bulunmaktadır. Bu yüzden günümüzde petrol ve doğal gaz, üretim merkezlerinden tüketim bölgelerine en ekonomik olarak boru hatları ile taşınmaktadır.

Karayolu ile petrol taşımacılığı, esnekliği yüzünden diğer taşıma yöntemlerine göre ilk sıradadır ve uluslararası taşımacılıkta büyük önem taşımaktadır. Rekabetin en yüksek olduğu taşımacılık şekli karayolu taşımacılığıdır. Genel olarak tanker, tır ve kamyon gibi motorlu araçlar kullanılmaktadır. Bugün en yaygın kullanılan taşıma yöntemlerinden birisidir.

Dünya petrol taşımacılığının yaklaşık hemen hemen yarısı büyük petrol şirketlerine ait olan tankerler ile yapılmaktadır. Dünya denizlerindeki tanker trafiğinin yarısından fazlasını petrol taşımacılığı oluşturmaktadır. Bu durum denizlerde petrol kirlenmesine neden olmaktadır. Denizyolu taşımacılığı, etkili ve ekonomik bir taşımacılık yöntemidir ve uluslararası ve kıtalararası taşımacılıkta önemli bir yere sahiptir.

Demiryolu ile petrol taşımanın işletme maliyeti, karayolu ile taşımaya göre düşüktür. Demiryolu taşımacılığı, özellikle uzak mesafeli taşımalar için ekonomik görülmektedir. Ancak siyasal ve sosyal istikrarsızlık yüzünden bu tür taşımacılığın kesintiye uğrama riski yüksektir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.