Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Otomotiv ve Demiryolu Sektörü - ISO/TS 22163 (IRIS) Belgelendirme

Otomotiv ve Demiryolu Sektörü - ISO/TS 22163 (IRIS) Belgelendirme

ISO/TS 22163 (IRIS) standardı, uluslararası raylı taşımacılık sektörüne yönelik tedarikçi firmalar için kalite yönetim sistemidir. Bu standart ülkemizde Türk Standartları (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS ISO/TS 22163 Demiryolu uygulamaları - Kalite yönetim sistemi - Demiryolu kuruluşları için işletme yönetim sistemi gereksinimleri: ISO 9001: 2015 ve demiryolu sektöründe uygulama için özel gereklilikler.

Otomotiv ve Demiryolu Sektörü - ISO/TS 22163 (IRIS) Belgelendirme

Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO) tarafından tasarlanan bu standart, ulusal ve uluslararası standard kriterlerini, müşteri koşullarını, yasal düzenlemeleri ve işletmelerin kendi koşullarını referans alan ve kalite yönetim sistemi temelleri üzerine kurulmuş bir belgelendirme sistemidir. Bu standarda uyulması, raylı taşımacılık sektöründe, işletmelerin kalite ile ilgili sorumluluklarına olan yaklaşımlarının bir göstergesidir. Özellikle, raylı taşımacılık sektöründe faaliyet gösteren üretici firmalar, hizmet sağlayıcıları ve raylı taşımacılık sektörüne tedarik sağlayan firmalar için ISO/TS 22163 (IRIS) yönetim sistemi standardı, olmazsa olmaz niteliğindedir.

IRIS kısaltması, Uluslararası Demiryolu Sektörü Standardı anlamına gelen International Railway Industry Standard ifadesinin baş harflerinden oluşmaktadır. İşletmeler, bu belgelendirme programı ile, pazarda kendilerini modern ve güvenilir iş ortakları olarak konumlandırma imkanı bulmaktadır. IRIS sertifikasyonu, demiryolu sektöründe faaliyet gösteren ve demiryolu araçlarının ve sinyalizasyon dahil olmak üzere demiryolu bileşenlerinin tasarımını, üretimini, geliştirilmesini, bakımını ve onarımını yapan işletmeler için kullanılmaktadır. IRIS belgesi, birçok işletmede kullanılan tedarik şartnamesinin ana parçasıdır. Bu belgeye sahip bütün işletmeler IRIS veritabanında listelenmektedir. Bu belge, demiryolu sektöründe tedarikçi onayı için ön şart olarak kabul edilmektedir.

IRIS belgelendirme programı, ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi standardı kriterleri ve demiryolu sektörüne özel belli koşullar ile birlikte uygulanmaktadır. Denetimden geçen işletmelere ISO/TS 22163 (IRIS) belgelesi verilmektedir.

Kısaca IRIS belgesine sahip olmak, küresel boyutta iş yapabilmek ve tasarımcı ya da tedarikçi olabilmek için bir ön koşul niteliğindedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.