Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Otomotiv ve Demiryolu Sektörü - ISO 16949 Otomotiv Sektörü Kalite Yönetim Sistemi Standardı

Otomotiv ve Demiryolu Sektörü - ISO 16949 Otomotiv Sektörü Kalite Yönetim Sistemi Standardı

ISO 16949 Otomotiv Sektörü Kalite Yönetim Sistemi standardı, ülkemizde de Türk Standartları (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TSE ISO/TS 16949 Kalite yönetim sistemleri - Otomotiv üretimi ve ilgili yedek parça üreticisi kuruluşlar için ISO 9001:2008’in uygulanmasına dair özel şartlar.

Otomotiv ve Demiryolu Sektörü - ISO 16949 Otomotiv Sektörü Kalite Yönetim Sistemi Standardı

Bu standart, küresel boyutta yayınlanmadan önce, FORD, GM ve CHRYSLER gibi büyük otomobil şirketlerinin kendi uygulamaları için hazırladığı QS 9000, Alman VDA6.1, Fransız EAQF ve İtalyan AVSQ standartları kullanılıyordu. ISO 16949 standardı bu standartların tamamını kapsamaktadır. Otomotiv sektöründe kalite sistemi, ISO 9000 standardı temeli üzerine kurulmuştur ve otomotiv sektörüne özel gereksinimleri içine almaktadır. Temelinde sürekli geliştirme ve hataların ortaya önlenmesine yönelik bir sistem anlayışı yatmaktadır.

ISO 16949 standardının tasarım çalışmalarına, International Automotive Task Force (IATF), Uluslararası Standartlar Örgütü teknik komitesi, otomotiv üretici firma temsilcileri ve ticari birliklerin uzmanları katılmıştır. Bu yeni standart, otomotiv ile ilgili ürünlerin tasarımı, geliştirilmesi, üretimi, montajı ve servisine yönelik kalite sistem gerekliliklerini belirlemektedir. Buna ilave olarak, araç üretici firmaları tarafından getirilen müşteriye özel gereklilikler de bulunmaktadır.

IATF (International Automotive Task Force), BMW Group, DaimlerChrysler, Ford Motor Şirketi, Fiat, General Motors Corporation, PSA Peugeot-Citroen, Renault ve Volkswagen gibi uluslararası araç üretici gruplarından ve ulusal ticari birliklerden oluşan bir kuruluştur.

Bugün IATF 16949:2016 standardı, otomotiv sanayinde dünya genelinde tanınan bir kalite yönetim sistemi standardıdır. Dünyanın önde gelen otomobil üretici ve tedarikçi firmalardan birçoğu, sadece bu standarda göre belgelendirilmiş tedarikçi firmalar ile iş yapmaktadır.

Söz konusu standart ile, otomotiv sektöründe bilgi birikimi bir araya getirilmekte, ürün kalitesi iyileştirilmekte, tedarikçi zinciri geliştirilmekte ve tüm sektörün aynı kalite sisteminde buluşması sağlanmaktadır. Ayrıca işletmelerin verimliliği artmakta, sektörde farklı denetim sistemlerinin uygulanması önlenmekte ve tüketicilere daha güvenilir ürünler sunulmaktadır.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.