Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Kimya

Kimya sektörü ürünleri, yarı iletken devrelerin üretiminden zirai ürünlerin korunmasına kadar geniş bir kullanım alanına sahiptir ve hem ulusal hem de uluslararası ekonomi için kritik bir öneme sahiptir. Kimyasal ürünler, birçok ürünün üretiminde kullanıldığı için, kimya sektörü ekonomik trendler açısından öncü gösterge niteliğindedir. Ülkemizde kimya sektörünün, dünya genelinde rekabet edebilmesi için, hammaddede ve ara üründe dışa bağımlılığın düşürülmesi, üretim faaliyetlerinde katma değeri yüksek kimyasallara ağırlık verilmesi ve yatırımlar için çekim merkezi yaratılması gerekmektedir.

Kimya

Uygulamada genelde kimya sektörü, ilaç, kozmetik ve ambalaj gibi çeşitli sektörlerden farklı değerlendirilmektedir. Avrupa Birliği’nde kullanılan NACE sisteminde genel anlamıyla kimya sektörü şu farklı bölümlerde ele alınmaktadır: kimyasalların ve kimyasal ürünlerin üretimi, ilaçların, sağlık kimyasallarının ve botanik ürünlerin üretimi ve kauçuk ve plastik ürünlerin üretimi.

Kimyasallar, yaşam standardına sağladığı katkılar ile modern yaşamın çok önemli bileşenlerinden biridir. Bu kimyasallar gıdadan temiz su teminine, ulaşımdan sağlığa, barınaktan giyeceklere, yarı iletken devrelerden teknolojiye kadar birçok alanda önemli rol oynamaktadır. Bu nedenle küresel boyutta rekabet edecek güce sahip ulusal bir kimya sektörünün geliştirilmesi önemli olmaktadır.

Tüketici grubunu özellikle ilgilendiren ve doğrudan tüketiciye yönelik olarak üretilen başlıca kimyasallar, şampuan, sabun, deterjan, kozmetik ve parfüm gibi ürünlerdir. Genel olarak kimya sektörü üretiminin çıktılarını kullanan segmentler şu şekildedir: yüzde 30 temizlik ve kozmetik malzemelerini içeren tüketici kimyasalları, yüzde 25 büyük endüstriyel müşteriler, yüzde 17 hizmet sektörü, yüzde 7 tarım sektörü, yüzde 6 tekstil sektörü, yüzde 5 otomotiv sektörü, yüzde 5 inşaat sektörü ve yüzde 5 diğer sektörler.

Küresel boyutta kimya sektörü büyümekte ve yeni pazarlar ortaya çıktıkça, çevresel ve sosyal problemler de artmaktadır. Bu kapsamda olmak üzere kuruluşumuz, işletmelere, verimli çalışmaları ve faaliyetleri sırasında ortaya çıkacak riskleri belirlemeleri konusunda destek olmaktadır.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.