Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Kazan Dairesi Uygunluk Muayenesi

Kazan Dairesi Uygunluk Muayenesi

Binalardaki ısıtma sistemlerinin, teknik esaslara uygun bir şekilde tasarlanması ve çalıştırılması ve düzenli bakım ve muayenelerinin rahatça yapılması, sorumluluk isteyen bir iştir. Bunu sağlamak için de kazan dairelerinin ulusal ve uluslararası standartlara ve yürürlükte olan yasal düzenlemelere uygun olması gerekmektedir.

Kazan Dairesi Uygunluk Muayenesi

Örneğin, kazan dairesinin arka kısmı ile kazanların arasında en az bir metre boşluk bırakılmalıdır. Tabanı yeterli kalınlıkta baklavalı saçtan, taşıyıcı kısım ise yeterli kesitte çelik profilden yapılmalı ve gerekli korumalara sahip olmalıdır. Kazan dairesinde giriş için yapılacak merdivenler, belli bir kalınlıkta baklavalı saçtan yapılmalı ve mutlaka korkuluklu olmalıdır. Ayrıca büyük boyutlu kazanlarda, ölçü ve kontrol cihazlarına rahat ulaşmak için, tabanı yeterli kalınlıkta baklavalı saçtan, taşıyıcı kısım ise yeterli kesitte çelik profilden yapılmalı ve gerekli korumalara sahip olmalıdır.

Kazan dairesi suları, yağlı, yanıcı ve patlayıcı maddeler ayrıldıktan sonra kanalizasyon sistemine verilmelidir. Kazan dairesi eğer kanalizasyon kotundan düşük kotta bulunuyorsa, kirli sular bir pis su çukurunda toplanmalı, yağ ve benzeri maddeler ayrılmalı ve uygun bir yoldan kanalizasyon kotuna yükseltilmelidir.

Kazan dairesi yakıt cinsine göre boyutlandırılmak zorundadır. Kazan ile tavan arasında en az bir buçuk metre mesefa bulunmalıdır. Gerektiğinde kazana kolay müdahale edilebilmesi ve bakım ve onarım işlerinin rahat yapılabilmesi için kazanın sağ ve sol yanları ile önü ve arkasında yeterli boşluk olmak zorundadır.

Kazan daireleri elverdiği ölçüde gün ışığı ile aydınlatılmalıdır. Ölçü ve kontrol aletlerinin bulunduğu bölgede ise yeterli aydınlatma olmalıdır.

Kazan dairesinin havalandırılması pencere, hava bacası ve taze hava menfezi ile sağlanmalıdır. Pencere yoksa zeminden 20-30 cm yukarıdan başlamak üzere, içeri taze hava girmesine izin verecek bir menfez yapılmalıdır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, tesisat sistemleri muayene hizmetleri kapsamında, kazan dairesi uygunluk muayene hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.