Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Ultrasonik Test

Ultrasonik Test

Tahribatsız muayene, malzemenin yüzeyindeki malzemeye zarar vermeden tespit edilemeyen süreksizlikleri tespit etmek için kullanılan test yöntemleridir. En yaygın yöntemler görsel test, manyetik parçacık testi, penetrant testi, ultrasonik test, radyografik test, akustik emisyon ve girdap akımıdır. Bu testlerde, üretim veya kullanım sırasında ferritik çelikler, alüminyum alaşımları, nikel, bakır ve titanyum alaşımlarında korozyon, çatlak, duvar kalınlığında azalma veya boşluklar tespit edilmektedir. Tahribatsız muayene yöntemleri, malzemenin prosedürüne, boyutuna, kalınlığına ve yapısına bağlı olarak farklı olmaktadır.

Ultrasonik Test

Bu kapsamda olmak üzere uygulanan ultrasonik testler, yüksek frekanslı ses dalgalarını malzemelere iletme ve herhangi bir süreksizliği tespit etmek için bunları geri alma esasına dayanmaktadır. Ses dalgaları göndermek için özel problar kullanılmaktadır. Ultrasonik test cihazına bağlı bir prob malzemeye ses dalgaları göndermekte ve bu ses dalgaları malzemeden geçererek geri yansımaktadr. Bir süreksizlik bulunduğu zaman, mesafe tamamlanmadan önce ses dalgaları geri dönmektedir. Bu durum, malzemede bir süreksizlik olduğunu göstermektedir.

Ultrasonik test yöntemleri, kaynak dikişlerini, dökümleri ve dövme parçalarını taramak amacı ile kullanılmaktadır. En yaygın şekilde ultrasonik test yöntemi kullanılan sektörler, petrokimya, otomotiv, havacılık ve yapısal çeliktir.

Ultrasonik test yöntemlerinin avantajlı yönleri, hızlı ve son derece hassas sonuçlar alınması, çevre ve insanlar için zararlı olmaması, pratik ve taşıması kolay ekipmanlar olması, çok az hazırlık gerektirmesi, malzeme kalınlığını ölçmek için de kullanılabilir olması ve dahili süreksizliklerin tespit edilebilmesidir. Dezavantajları ise her zaman malzeme yüzeyinin erişilebilir durumda olmaması, ses dalgasına paralel yönlendirilmiş doğrusal kusurları görmemesi, ekipmanların pahalı olması, farklı şekillerde, küçük veya ince malzemelerin incelenmesinin güç olması ve ses dalgasının test malzemesine aktarılması için bir bağlantı gerektirmesidir.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, tahribatsız muayene yöntemleri kapsamında, ultrasonik test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.