Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Sualtı Muayenesi

Sualtı Muayenesi

Yıllar boyunca, sualtı dünyasının karşılaştığı en büyük tehlikelerden biri, tek bir bileşen arızasının felaketli bir çöküşe yol açabilmesidir. Her zaman küçük hatalar büyük sorunlara yol açmıştır. Gemi yapıları, açık deniz platformları, sevk sistemleri veya diğer herhangi bir ekipman arızalarında, olumsuz sonuçlar ekipman kaybına yol açabilmektedir. Ancak bunların hepsi günümüzde modern tahribatsız muayene yöntemlerinin kullanımı ile önlenebilmektedir.

Sualtı Muayenesi

Tahribatsız muayene yöntemleri (NDT), malzemeleri yapısal hasar veya zayıflık açısından test etmek için bir dizi analiz tekniğinin kullanılmasını içermektedir. Bu teknikler, bir bileşenin imalat sürecinde kullanılmaktadır. Ayrıca, güvenilirliği etkileyecek yapısal zayıflıkları kontrol etmek için bileşenin hizmet ömrü boyunca düzenli aralıklarla da kullanılmaktadır. Çok sayıda farklı tahribatsız muayene yöntemi bulunmaktadır. En yaygın türler şunlardır: görsel test, radyografik testler, ultrasonik muayene ve girdap akımı testi.

Petrol ve gaz sektöründe, açık deniz üretim sahalarındaki güvenlik ve operasyonel verimlilik çok önemlidir. Görsel inceleme ve sualtı tahribatsız muayene teknikleri de dahil olmak üzere, hem derin hem de sığ sularda genel olarak bu yöntemler kullanılmaktadır.

Açık deniz varlıklarının denetimi esas olarak platformları ve denizaltı boru hatlarını içermektedir. Petrol sızıntılarının önemli bir kısmına boru hattı hasarları veya sızıntıları neden olmaktadır. Bu durum çeşitli çevresel tehlikelere ve üretim kayıplarına yol açmaktadır. Boru hatlarının bakım ve onarım açısından incelenmesi, çeşitli kaynakların kullanımını gerektiren karmaşık görevler içermektedir. Çünkü boru hatları hem sığ hem de derin sularda binlerce kilometre uzanmaktadır.

Ancak acil durumda bir üretim hattının tamamen kapatılmasını gerektiren büyük olaylar yaşanmadan önce başlangıç aşamalarında düzeltilmesi için önleyici bakım ve onarım gerekmektedir. Bu nedenle, uzun boru hatlarının ve diğer açık deniz yapılarının bütünlüğünü korumak, boru hattından ödün vermeyen tahribatsız muayene yöntemleri gerektirmektedir.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, tahribatsız muayene yöntemleri kapsamında, sualtı muayenesi hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.