Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Sızdırmazlık ve Kaçak Testi

Sızdırmazlık ve Kaçak Testi

Ürün tasarımını geliştirmek ve üretimi tamamlanmış bir ürünün zayıf noktalarını tanımlamak için çeşitli sektörlerde sızıntı ve kaçak testleri yapılmaktadır. Bu testler, istenmeyen bir çatlak veya delikten kaynaklanan bir basınç düşüşünün olup olmadığını kontrol etmek için, yüksek basınç kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Sızdırmazlık ve kaçak testleri ile contaların iyileştirilmesi, basınç bileşeninin zayıf noktasınının tespit edilmesi, en düşük ve en yüksek patlama basıncının belirlenmesi ve ürün özelliklerinin tanımlanması gibi bir dizi fayda elde edilmektedir.

Sızdırmazlık ve Kaçak Testi

Tahribatsız muayene yöntemleri arasında sıkça başvurulan bir teknik olan sızdırmazlık ve kaçak testleri, ürünlerde kalite ve güvenliği sağlamanın ekonomik ve sağlam bir yolu olmaktadır. Genelde birçok sızıntı testi yıkıcı olmasına rağmen, kullanım dışı parçalara zarar vermeyen sızıntı testleri de yapılmaktadır. Örneğin, onarılan parçaların sızıntıları, bağlantılardaki sızdırmazlık özellikleri ve conta hizalamasının kontrolü bu şekilde yapılmaktadır. Basınç düşüşü, bilgisayar kontrollü kayıt sistemleri ile kontrol edilmekte ve raporlanmaktadır.

Sızıntı testi için bir başka yöntem, gaz ile basınçlandırılma işlemidir. Gaz kaçağı, bir gaz algılama sensörü ile tespit edilmekte veya basınçlı nesne suya daldırılarak olası kabarcıklar izlenmektedir.

Sızıntı ve kaçak testi genel olarak ürünlerin belli bir sızıntı sınırını aşıp aşmadığını belirlemek için yapılmaktadır. Sızıntılar, basıncın etkisi ile bir üründeki delikler, çatlaklar, zayıf contalar veya geçirgen alanlardan kaynaklanmaktadır. Tüm gaz ve sıvı kaçakları, ürün performansını düşürme ve sistem arızasına yol açma potansiyeline sahiptir. Özellikle toksik veya yanıcı maddeler içeren sızıntılar ciddi riskler oluşturmaktadır. Bu nedenle, sızıntıların zarar görmeden veya zarar vermeden önce tespit edilmesi için düzenli sızıntı ve kaçak testi yapılması önemlidir.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, tahribatsız muayene yöntemleri kapsamında, sızdırmazlık ve kaçak test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.