Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Sertlik Ölçümü

Sertlik Ölçümü

Tahribatsız sertlik ölçümü, bir bileşenin özelliklerini değiştirmeden veya yok etmeden değerlendirmek için uygulanan bir malzeme testi yöntemidir.

Sertlik Ölçümü

Tahribatsız muayene yöntemleri, bir hammadde veya üretimi tamamlanmış bir malzeme hakkında hızlı, doğru ve güvenilir bilgilerin gerekli olduğu sektörlerde çok önemlidir. Üretim aşamasında, bir malzemenin veya ürünün hizmet ömrü boyunca veya malzeme arızası durumunda bir teşhis aracı olarak çeşitli tahribatsız muayene yöntemleri uygulanmaktadır.

Tahribatsız muayene yöntemleri, kritik malzeme özelliklerinin belirlendiği stres veya bükülme testi gibi yıkıcı test yöntemlerine tamamen tersdir. Tahribatlı testler genel olarak daha açıklayıcı olsa da, malzeme kaybı yüzünden üretim süreçleri için maliyetlidir ve çoğu servis malzemesi testi için uygun değildir. Bu bakımdan tahribatsız muayene yöntemleri, otomotiv, havacılık, inşaat ve çok sayıda imalat sektöründe, geniş bir malzeme yelpazesini kapsamaktadır. Tahribatsız muayene yöntemlerinin klasik bir örneği, kaynaklı malzemenin servis ömrü boyunca kaynak kusurlarını test etmektir. Ayrıca uçak kaplamalarında çatlak tespiti, borulardaki yüzey kusurları ve ürün ısıl işlem değerlendirilmesinde de bu yöntemler kullanılmaktadır.

Tahribatsız muayene yöntemlerinden biri olan sertlik ölçümü, malzemelerin işlenmiş yüzeylerinde iz bırakmadan sertlik seviyelerinin belirlenmesi amacı ile uygulanmaktadır. Ölçüm yapılırken malzemenin yüzeyine daha sert başka bir nesne batırılmakta ve malzemenin bu baskıya karşı gösterdiği karşı direnç ölçülmektedir. Tipik olarak bu ölçümler, özel olarak boyutlandırılmış bir nesnenin malzemenin yüzeyine bastırılması ile gerçekleştirilmektedir. Sertlik, yüzeydeki girintinin derinliği ve boyutu ölçülerek tespit edilmektedir. Uygulanan yönteme bağlı olarak ölçülen sertlik Rockwell, Vickers veya Brinell değerleri ile ifade edilmektedir. Bu şekilde malzemenin dayanıklılık, süneklik ve aşınma direnci gibi malzeme özellikleri belirlenmiş olmaktadır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, tahribatsız muayene yöntemleri kapsamında, sertlik ölçüm hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.