Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Replika Testi

Tahribatsız Muayene

Replika Testi

Malzeme özelliklerinin test edilmesi, genel olarak üretim faaliyetleri sırasında kalite güvencesi için bir disiplindir. Bununla birlikte kritik uygulamalar için, genelde bir projenin montaj aşamasında doğrulama için de malzeme özelliklerinin belirlenmesi gerekmektedir. Üretimi tamamlanmış veya neredeyse tamamlanmak üzere olan bileşenler üzerinde yapılan testler tercihen tahribatsız muayene testleridir. Mevcut tesislerin durumunun izlenmesi, belgelendirilmesi veya iyileştirilmesi ve arıza analizinde, malzeme özelliklerinin tahribatsız muayenesi işletmelere büyük faydala sağlamaktadır.

Replika Testi

Replika testi veya çoğaltma tekniği ile tahribatsız muayene yöntemi, metal yüzeyinin mikro yapısının incelenmesine dayanan bir metalografik yöntemdir. Tahribatsız metalografi yönteminin bir diğer faydası da bu testin yerinde yapılabilmesidir. Bu yönteme, başka bir tahribatsız muayene yöntemi tarafından bulunan bir kusurun tanımlanması için de başvurulmaktadır.

Petrokimya santrallerinde ve santrallerin yüksek sıcaklıktaki parçalarında mikroyapı, kademeli olarak bozunmaktadır. Hem yüksek sıcaklığa hem de yüksek gerilimlere maruz kalan bileşenler, sürtünme yüzünden zamanla bozulmaktadır. Metalografik yöntemlerle gerçek durum izlenmekte ve gelecekte herhangi bir onarım ihtiyacı veya muayene sıklığı güvenle değerlendirilmektedir.

Doğru karar verebilmek için, mikroskopi için hazırlanan yüzey alanlarının kopya örneklerini almak ve bunları değerlendirmek üzere laboratuvara getirmek genelde daha verimli olmaktadır.

Bu yöntem uygulanırken yüzeyin önceden hazırlanması için, taşınabilir taşlama ve parlatma ekipmanından oluşan metalografik ekipman kullanılmaktadır. Taşlama işlemine başlamadan önce, incelenen bileşenin zarar görmesini azaltmak için kritik malzeme kalınlıkları dikkate alınmaktadır. Mikro yapının değerlendirilmesi için hazırlık, birkaç öğütme ve partlatma aşamasını içermektedir. Mikro yapının bir kopyası, yumuşatılmış bir plastik film veya plastik veya silikon kauçuk ile kalıplama ile alınmaktadır.

Replika yönteminin en büyük avantajı, sahada etkili bir şekilde hazırlanması ve değerlendirmenin en iyi mikroskoplarla laboratuvarda yapılabilmesidir. Ayrıca sonuçlar fotoğraflar ile belgelenmektedir.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, tahribatsız muayene yöntemleri kapsamında, replika test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.