Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Radyografik Test

Radyografik Test

Tahribatsız muayene, test prosedürü altında incelenen malzemenin bütünlüğünü etkilemeden bu malzemenin, parçanın, ürünün, kaynağın veya sistemin özelliklerini değerlendirmek için kullanılan bir test tekniğidir. Tahribatsız muayene yöntemleri arasında sanayide kullanılan ilk yöntem, x-ray yöntemi ya da radyografik test yöntemidir. İlk zamanlar sanayinin bu test yöntemine fazla ilgisi olmamıştır. İlk kullanıldığı alan tıp olmuştur ve ilk önce bu tekniğe dayanan tıbbi cihazlar geliştirilmiştir. Ancak ilk zamanlar öngörülmeyen tek yan etki, x-ışınlarının insan sağlığına zararlı olmasıdır. Radyasyondan korunma başlamadan önce birçok insan bu yüzden yaşamını kaybetmiştir. İlk teknik röntgen uygulamaları ise 1930 yılında Almanya’da başlamıştır.

Radyografik Test

Bu tahribatsız muayene yöntemi, bir malzemenin iç yapısını görmek için x-ışınları veya gama ışınlarının kullanılmasını gerektirmektedir. Yüksek enerji taşıyan elektromanyetik dalgalar malzemeye nüfuz etmekte ve malzemeye nüfuz eden radyasyon, malzemenin diğer tarafına yerleştirilen radyasyona duyarlı filmi etkilemektedir. Bu film, x-ışınlarının içinden geçtiği malzemenin iç kısmının görüntüsünü ortaya çıkarmaktadır. Görüntüdeki daha koyu alanlar süreksizliklerin göstergesi olarak değerlendirilmektedir.

Radyografik test yöntemi, metalik veya metalik olmayan her türlü malzemelerin iç ve yüzey kusurlarını tespit etmek için kullanılmaktadır. X-ışınlarını üretmek için sanayide iridyum 192, selenyum 75 ve kobalt 60 röntgen tüpleri kullanılmaktadır.

Bu tahribatsız test yönteminin avantajı yönleri, iç ve yüzey süreksizliklerini tespit edebilmesi, çok az yüzey hazırlığı gerektirmesi, test sonuçlarının uzun süre saklanabilmesi ve birçok malzeme için uygulanabilir olmasıdır. Dezavantajları ise, işlem sırasında çıkan radyasyonun insan vücudu için çok zararlı olması, ekipmanların pahalı olması, test işlemlerin yavaş olması, test malzemesine her iki yandan erişilememesi ve süreksizliklerin derinliğini belirlemenin mümkün olmamasıdır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, tahribatsız muayene yöntemleri kapsamında, radyografik test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.