Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Penetrant Testi

Penetrant Testi

Penetrant testleri on dokuzuncu yüzyılın ikinci yarısında yapılmaya başlanmıştır. Bu testler yapılırken, yüzey kusurlarını tespit etmek için malzemelerin üzeri yağ ile kaplanmakta ve daha sonra temizlenerek toz uygulanmaktadır. Malzemelerde bir kusur varsa, yağ bunun içine girmekte ve toz, kusurdaki yağa yapışarak daha fazla görünür hale gelmektedir. Özellikle İkinci Dünya Savaşı sırasında hızlı büyüyen uçak sektörü, giderek daha fazla manyetik olmayan hafif metaller kullanmaya başlamıştır. Bu malzemelere manyetik testler uygulamak mümkün olmayınca, floresan ve boya penetranlarının üretimine başlanmıştır.

Penetrant Testi

Penetrant testi, yüzeye bağlı kusurları tespit etmek için uygulanan tahribatsız muayene yöntemlerinden biridir. Temiz ve pürüzsüz bir yüzeye sahip olmak önemlidir. Yüzeyin altındaki herhangi bir şeyin görsel algılanması mümkün değildir. Bu test yapılmadan önce, mekanik ve kimyasal ön temizlemeden sonra yüzey tamamen kuru hale getirilmeli ve pas, yağ veya boya gibi kirler, testi olumsuz etkileyeceği için yüzeyden temizlenmelidir. Bu yöntemin en büyük avantajı, malzeme hakkında herhangi bir kısıtlaması olmamasıdır. Çelik, seramik, cam ve benzer bir malzeme üzerinde bu test yöntemi uygulanabilmektedir.

Uygulamanın ile adımı, yüzey hazırlığıdır. Yüzey kir, yağ veya kaplama içermemelidir. Kirleri temizlemek için su veya temizleyici çözücü kullanılabilir. Ama yüzey mutlaka kurutulmalıdır. Sonraki adım penetran uygulamasıdır. Penetrant, püskürtme, fırçalama veya daldırma ile test edilecek parçaya uygulanmaktadır. Süre, nüfuz eden maddenin, ısının, malzemenin ve bulunacak kusurların özelliklerine bağlıdır. Bundan sonraki adım pentran temizliğidir. Bu adımda su veya temizleyici çözücü tekrar kullanılabilir. Sürecin dördüncü adımı geliştirici uygulamasıdır. İstenmeyen penetrant giderildikten sonra, süreksizliklerin içindeki penetranı sürüklemek ve aynı zamanda bir kontrast yapmak için geliştirici uygulanır. Nihayet son adım değerlendirmedir. Bu adımda süreksizliklerin boyutu ölçülmeli ve not edilmelidir. Sızıntı ne kadar büyükse, süreksizlik de o kadar derin olur.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, tahribatsız muayene yöntemleri kapsamında, penetrant test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.