Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Manyetik Parçacık Testi

Manyetik Parçacık Testi

Tahribatsız muayene yöntemlerinden bir diğeri manyetik parçacık testidir. Manyetik parçacık test yöntemi, radyografik testten daha önce gerçekleştirilmiştir. İngiliz ve Amerikalı iki fizikçi, 1900’lerin başlarında, manyetik göstergelerle silah fıçılarındaki çatlakları tespit etmeye çalışmıştır. Endüstriyel uygulamalar ise 1930’lu yıllarda başlamıştır.

Manyetik Parçacık Testi

Manyetik parçacık testi, malzeme yüzeyinde olan hataları tespit etmek için kullanılan bir test yöntemidir. Bu yöntemin temel ilkesi, manyetik alanın harici olarak uygulanmasını veya malzeme içinde elektrik akımı uygulanmasını içermektedir. Bu işlem malzemede manyetik akım üretmektedir. Aynı zamanda, test malzemesi üzerine görünür demir parçacıkları püskürtülmektedir. Malzemedeki yüzey kusurları, manyetik akımda bozulma yaratarak kusur çevresindeki manyetik alanların sızmasına neden olur. Manyetik parçacıklar kusur alanındaki yüzey alanı tarafından çekilir ve kusurun yeri belirlenmiş olur. Bu test yöntemi sadece ferromanyetik özellikteki malzemelere uygulanmaktadır. Diğer malzemeler ise farklı yöntemlerle test edilmektedir.

Manyetik parçacık testi sırasında akım akışı teknikleri olarak eksenel akım akışı ve indüklenen akım akışı kullanılmaktadır. Manyetik akış teknikleri olarak da bitişik iletkenler, sabit kurulum, taşınabilir elektromıknatıs, sert bobin ve esnek bobin teknikleri kullanılmaktadır.

Kısaca manyetik parçacık test yöntemi, ferromanyetik bütün malzemelere uygulanabilir. Ferromanyetik kaynaklı ürünlerin, dövme malzemelerin, döküm malzemelerin yüzey ve yüzey altı süreksizliklerin tespiti için bu yöntem tercih edilmektedir.

Manyetik parçacık test yönteminin avantajlı yönleri, hızlı sonuç alınması, ayrıntılı bir temizlik gerektirmemesi, kaplanmış malzemelere uygulanabilir olması, ekonomik olması ve yüzey kusurlarını tespit edebilmesidir. Dezavantajları ise, sadece ferromanyetik malzemeler üzerinde yapılabilir olması, doğru akım veya alternatif akım ile çalışan ekipmanlara ihtiyaç duyması, bazı durumlarda pahalı olması, test parçalarının muayene bittiği zaman manyetiklikten arındırma ve temizleme gerektirmesi ve çalışması için sabit bir güç kaynağı gerektirmesidir.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, tahribatsız muayene yöntemleri kapsamında, manyetik parçacık test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.