Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Korozyon Haritalandırma

Korozyon Haritalandırma

Korozyon, petrokimya gemileri ve boru tesisatı üzerinde önemli hasara neden olan bir durumdur. Hidrojenin neden olduğu çatlama ve yüksek sıcaklıkta hidrojen saldırısı gibi diğer olaylar da maliyetli sonuçlar doğurmaktadır. İlgili riskler yüzünden, korozyon hasarını mümkün olduğunca erken tanımak önemlidir. Bu bakımdan korozyon haritalama çözümü, bir tesisin kalan kullanım ömrü boyunca hesaplamalarda kullanılabilecek koşullu bakım stratejileri geliştirmelerine yardımcı olmaktadır.

Korozyon Haritalandırma

Herhangi bir endüstriyel tesisin gerçek durumunu göstermek ve tanımlamak yetkili kuruluşlar gerekli uzmanlığa sahiptir ve ultrasonik korozyon tespiti ile korozyon haritalama hizmetleri verilmektedir.

Korozyon haritalaması, tespit olasılığı, kusur karakterizasyonu, kapsamın kanıtı ve tekrarlanabilirlik konularında önemli gelişmeler sağlayan bit tekniktir.

Korozyon haritalama, oksidasyon veya erozyonun kalınlığını azalttığı bir malzemeyi incelemek için bir yöntemdir. Başlıca korozyon haritalama çözümleri şunlardır: aşamalı dizi, geleneksel UT ve 3D tarayıcılar. Neticede bu çözümlerin heribiri doğrudur ve kendine göre avantajlar, faydalar ve sınırlamalara sahiptir.

Korozyon, çeşitli nedensel faktörlere sahip olan ve kendini birçok farklı şekilde gösterebilen metalik yapıların bozulması durumudur. Korozyon incelemeleri yapılırken genel olarak, kalan duvar kalınlığı belirlenmekte veya bir boru tesisatında, basınçlı kaplarda veya herhangi bir metalik yapıda duvar ortası anomalilerinin varlığı değerlendirilmektir. Bu tür inceleme ve değerlendirmeler, üretim, bakım ve bütünlük sağlama faaliyetlerinde her zaman sorunlu durumun merkezinde olmuştur. Çünkü bu tür malzeme bozulmaları, endüstriyel ve sivil altyapılarda güvenlik ve ekonomik problemler yaratmaktadır.

Korozyon haritalandırma çalışmalarında standart yaklaşım, kusur dedektörlerinin kullanılmasıdır. Ancak korozyon haritalaması için artan bir gereksinim görülmektedir. Seçilen yöndetmden bağımsız olarak, korozyon haritalaması sonuçta belli bir alan üzerinde toplanan verilerden oluşmaktadır. Sonunda her veri, bir duvar kalınlığı ölçümüne dayanmaktadır ve bir korozyon haritalama tekniğinin kararı, işleme dahil olan teknolojiye bağlıdır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, tahribatsız muayene yöntemleri kapsamında, korozyon haritalandırma hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.