Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Kızılötesi Termografi Testi

Kızılötesi Termografi Testi

Kızılötesi termografi testi ya da termal tahribatsız muayene yöntemi, çatlaklar, yabancı inklüzyonlar (metal ve alaşımlarda gözlemlenen oksit veya sülfit gibi parçacıklar), delaminasyonlar (kompoziti oluşturan tabakaların birbirinden ayrılması) ve termal özelliklerde değişiklikleri tespit etmek amacı ile, X-ışını, ultrasonik, girdap akımı ve sıvı nüfuz edici gibi birçok geleneksel teknikten daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu yöntem özellikle kompozit malzemeler için geçerlidir ve tarama amaçları için çok uygundur. Test sonuçları, gelişmiş görüntü işleme algoritmaları ile analiz edilmektedir.

Kızılötesi Termografi Testi

X-ışını, ultrasonik, elektromanyetik ve termal (kızılötesi) gibi bir dizi tahribatsız muayene tekniğinde, bir nesneden yayılan enerjinin bir kısmı emilmekte ve enerjinin geri kalanı nesneden geçtikten sonra tespit edilmektedir. Uygun bir tahribatsız muayene yöntemi kullanılırsa, yapısal kusurların varlığı ve yeri ortaya çıktığı zaman enerjinin yoğunluğu değişmektedir. Uzun yıllardır metallerdeki tipik kusurlar arasında boşluklar, çatlaklar ve gözenekler bu yöntemle tespit edilmiştir.

Metalik bir gövdenin yüzeyine ulaşan kusurlar, sıvı penetran testi veya indüklenen girdap akımları ile etkili bir şekilde tespit edilmektedir. Metallerdeki daha derin kusurlar ise tipik olarak X-ışınları veya ultrasonik dalgalar tarafından tespit edilmektedir.

Ancak günümüzde havacılık, otomotiv, enerji üretimi ve benzeri yüksek teknoloji sektörlerinde giderek daha fazla kompozit malzemeler kullanılmaktadır ve geleneksel tahribatsız muayene yöntemlerinde bazı güçlükler yaşanmaktadır. Örneğin metalik olmayan malzemelerde X-ışınları sadece zayıf bir şekilde emilmekte, ultrason, kompozitlerde kuvvetle emilmekte, metal olmayan akımlarda girdap akımları oluşturulamamakta ve sıvı nüfuz edici madde sadece yüzeye açık olan sıvıları tespit etmekte ve gözenekli yüzeylere sahip malzemeler incelenememektedir.

Termal veya kızılötesi tahribatsız muayene yöntemi ise, bir katı içinde yayılan ısının uzayda zayıfladığı ve zaman içinde değiştiği yaygın bir süreçtir. Bu yöntem, ısı iletimi ve kızılötesi dalgaların fiziği ile yakından ilişkilidir.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, tahribatsız muayene yöntemleri kapsamında, kızılötesi termografi test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.