Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Kaplama Kalınlığı Ölçümü

Kaplama Kalınlığı Ölçümü

Boya kalınlığı, kaplama prosesi, kalitesi ve maliyeti üzerindeki etkisi yüzünden kaplama işlemlerinde en kritik ölçümdür. Boya kalınlığı ölçümleri, bir kaplamanın beklenen ömrünü, ürünün görünümünü ve performansını değerlendirmek ve bir dizi uluslararası standart ile uyumluluğu sağlamak bakımından önemli bulunmaktadır.

Kaplama Kalınlığı Ölçümü

Boya kalınlığı genelde iki yöntem kullanılarak ölçülmektedir: tahribatlı kalınlık ölçümü ve tahribatsız kalınlık ölçümü. Tahribatlı kalınlık ölçümünde kaplama bir kesici kullanılarak alt tabakaya kadar kesilmektedir. Tahribatsız kalınlık ölçümünde ise kaplamaya veya alt tabakaya, manyetik, manyetik indüksiyon ve girdap akımı ölçüm yöntemleri uygulanmakta ve kaplamaya zarar verilmemektedir.

Tahribatsız kaplama kalınlığı ölçümleri, manyetik çelik yüzeylerde veya paslanmaz çelik veya alüminyum gibi manyetik olmayan metal yüzeylerde uygulanmaktadır. Metalik yüzeyler üzerindeki kaplama kalınlığını ölçmek için genelde dijital kaplama kalınlığı ölçerler kullanılmaktadır. Elektromanyetik indüksiyon yöntemi, çelik gibi demir içeren malzemeler üzerindeki manyetik olmayan kaplamalar için kullanılmaktadır. Girdap akımı ilkesi, demir içermeyen metal yüzeyler üzerindeki iletken olmayan kaplamalar için kullanılmaktadır.

Birçok kaplama, boyanın yapışma, esneklik, aşınma, dayanıklılık, kimyasal direnç ve sertlik gibi özelliklerinden önemli ölçüde etkilenmektedir. Bu yüzden boya kalınlığını dikkatli şekilde ölçmek gerekmektedir.

Kaplama kalınlığı ölçümlerinde dikkate alınan birkaç standart şunlardır:

  • TS EN ISO 2808 Boyalar ve vernikler - Film kalınlığı tayini
  • TS 3181 EN ISO 3497 Metalik kaplamalar - Kaplama kalınlığının ölçülmesi - X-Işınlı spektrometrik metotlar
  • TS 3179 EN ISO 2177 Metalik kaplamalar - Kaplama kalınlığının ölçülmesi - Anot çözülmeli kulometrik yöntem
  • ASTM D6132-13 Ultrasonik kaplama kalınlığı gage ile uygulanan organik kaplamaların kuru film kalınlığının tahribatsız ölçümü için standart test yöntemi

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, tahribatsız muayene yöntemleri kapsamında, kaplama kalınlığı ölçüm hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.