Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Görsel Muayene

Görsel Muayene

Tahribatsız muayene test yöntemleri, çok çeşitli sektör standartlarına, yasal düzenlemelere, taraflar arasında hazırlanan şartnamelere ve müşteri gereksinimlerine uyacak şekilde tasarlanmıştır.

Görsel Muayene

Görsel muayene, tahribatsız muayene yöntemleri arasında en sık başvurulan bir yöntemdir. Gelişmiş ölçüm ve görüntüleme ekipmanlarında bile, görsel inceleme veya görsel muayene, bir dizi uygulama için hala yararlı bir araç olarak kullanılmaktadır. Malzeme, ekipman ve yapılardaki kusurlar, tutarsızlıklar ve karakteristik faklılıklar, bu yöntemle en ekonomik ve hızlı bir şekilde tespit edilmektedir. İşletmelerin ürünlerindeki ve süreçlerindeki kalite ve bütünlük bu yoldan hızlı ve tutarlı bir şekilde sağlanmaktadır.

Genellikle diğer tahribatsız test yöntemleri ile birlikte kullanıldığı zaman, görsel bir inceleme, ürünlerin kusur ve süreksizliklerden arınmış olduğuna dair daha fazla güven sağlamaktadır. Görsel muayenede, ne kadar kapsamlı veya büyük olursa olsun, ürünleri yakından ve dikkatle incelemek için sektördeki en yaygın standartlar ve süreçler kullanılmaktadır.

Görsel muayene sırasında, incelenen malzeme veya ekipmanın türüne ve işlevine bağlı olarak, görsel bir dizi farklı özellik aranmaktadır. Denetim kriterleri her proje için farklı olsa da, genel olarak aranan bazı özellikler şunları içermektedir: aşınma, çatlaklar, şeritler, yüzey kusurları, yüzey süreksizlikleri, malzeme tutarlılığı ve boyutsal homojenlik.

Optik veya görsel tahribatsız malzeme testleri, genelde kalite güvencesi veya bakım ve onarım süreçlerinde kullanılmaktadır ve seri üretim sırasında veya son kontrol olarak yapılmaktadır.

Esas olarak görsel muayene yönteminde, Türk Standartları Enstitüsü tarafından yayınlanan TS EN 13018 Tahribatsız muayene - Gözle muayene - Genel kurallar standardına uyulmaktadır. Bu Avrupa standardı, bir malzemenin veya ürünün, belli gereksinimlere uygunluğunu belirlemek amacı ile, örneğin malzemenin yüzey durumu, şekli ve eşleşen yüzeylerin hizalanması gibi gereksinimler için genel ilkeleri açıklamaktadır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, tahribatsız muayene yöntemleri kapsamında, görsel muayene hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.