Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Girdap Akımları Testi

Girdap Akımları Testi

Girdap akımları testi, ya da yaygın olarak bilinen adı ile Eddy Current testi, yüzey ve yüzeye yakın kusurları tespit etmek baş vurulan tahribatsız bir test yöntemdir. Bir enerji bobini bir malzemenin yüzeyine yaklaştırıldığı zaman, bobinin değişken manyetik alanı malzeme üzerinde girdap akımları oluşturmaktadır. Bu akımlar orijinal manyetik alana karşı mıknatıslanma eğilimi göstermektedir. Bobinin malzemenin yakınındaki empedansı, malzemede indüklenen endüksiyon akımlarının varlığından etkilenmektedir. Yani malzemede oluşan girdap akımları ile, kusurlar veya malzeme değişimleri yüzünden, bobin empedansı değişmektedir. Bu değişim değeri ölçülmekte ve arızayı veya malzeme varyasyonunu gösterecek şekilde görüntülenmektedir. Bu şekilde malzemenin iletkenlik ve geçirgenlik gibi parametreleri tespit edilmektedir.

Girdap Akımları Testi

Bu test yöntemi, elektrik iletkenliği olan her türlü metalik ve alaşımlı malzemelere uygulanmaktadır. Girdap akımı testi ile malzemeler, elektriksel iletkenlik veya manyetik geçirgenlik gibi özelliklere göre sınıflandırılmaktadır. Bu test yöntemi ile aynı zamanda ince metal sacların kaplama kalınlığını ölçmek de mümkündür.

Girdap akımları test yönteminin başlıca avantajları, küçük kusurların tespit edilebilmesi, hızlı ve son derece hassas sonuçlar alınması, test için bir başkasının yardımına gerek olmaması, test sırasında bir bağlantı gerekmemesi ve çok az yüzey hazırlığı gerektirmesidir. Dezavantajları ise, sadece yüzey ve yüzeye yakın kusurların tespit edebilmesi, yüzeye paralel kusurların tespit edilememesi, yüzey durumunun test sonucunu çok fazla etkilemesi, titreşim ve çarpma gibi etkilerin kusurları bulmayı güçleştirmesi ve sadece iletken malzemeler üzerinde bu testin yapılabilmesidir.

Kısaca Eddy Current prensibi (girdap akımı yöntemi), iletken bir malzemede dairesel elektrik akımları üretme ilkesine dayanmaktadır. Bu akımlar, alternatif bir manyetik alan kullanan bir alternatif akım üretecine bağlı bir bobinin kullanılması ile elde edilmektedir.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, tahribatsız muayene yöntemleri kapsamında, girdap akımları test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.