Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Döküm Yüzeyinin Kalitesi ve Süreksizlik Testleri

Döküm Yüzeyinin Kalitesi ve Süreksizlik Testleri

Kaliteli bir döküm üretiminde gerçek başarı, tüm döküm işlemlerinin kontrolüne bağlıdır. Kalite, kullanılan hammaddeler ile başlayarak metal döküm tesisinin sorumluluğundadır. Ancak müşteri ve tedarikçi firma, kritik parçanın ve süreç değişkenlerinin ne olduğu konusunda anlaşmalıdır. Bunun için belli inceleme ve testlerin yapılması gerekmektedir.

Döküm Yüzeyinin Kalitesi ve Süreksizlik Testleri

Döküm muayene ve testleri genel olarak beş grupa ayrılmaktadır: döküm yüzey, boyutsal doğruluk, mekanik testler, kimyasal bileşim ve döküm sağlamlığı.

Metal bileşenlerin performansı, basit bir görsel incelemede kolayca görülemeyen hem iç hem yüzey kusurlarından önemli ölçüde etkilenmektedir. Tahribatsız muayene yöntemleri, dökümün fiziksel hasarına neden olmadan bütünlüğünü belirlemek için kullanılan çeşitli fiziksel muayene yöntemlerinden oluşmaktadır. Bu yöntemler, dökümü işe yaramaz hale getiren yıkıcı test yöntemlerinden farklıdır. Bir dökümün sağlamlığını ve kalitesini belgelemek için birkaç farklı tahribatsız muayene yöntemi kombinasyonu gerekebilir.

Metal döküm sektöründe yaygın olarak kullanılan beş tahribatsız muayene yöntemi bulunmaktadır: manyetik parçacık testi, sıvı penetran testi, ultrasonik test, radyografik test ve girdap akımı testi.

Manyetik parçacık testi, mıknatıslanma ilkelerini kullanarak ferromanyetik malzemelerde doğrusal yüzey ve yüzeye yakın süreksizlikleri tespit etmektedir. Genel olarak yüksek amperli, düşük voltajlı bir akım dökümden geçirilmekte ve bir manyetik alan oluşturulmaktadır. Bir süreksizlik varsa, bu durum manyetik alanı bozmakta ve akıya neden olmaktadır.

Sıvı penetran testi, demir içeren veya içermeyen dökümlerdeki yüzey süreksizliklerini tespit etmektedir. Bu yöntem, kılcal etki prensibini kullanmaktadır (yani sıvıların yüzey açıklıklarına çekilme yeteneği).

Ultrasonik test, yine demir içeren veya içermeyen dökümlerde yüzey ve yüzey altı süreksizliklerini tespit etmek için yüksek frekanslı ses dalgaları kullanan bir yöntemdir. Bu yöntem ile aynı zamanda bir dökümün kalınlığı da belirlenmektedir.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, tahribatsız muayene yöntemleri kapsamında, döküm yüzeyinin kalitesi ve süreksizlik test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.