Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Demiryolu Muayenesi

Demiryolu Muayenesi

Son yıllarda, demiryolları üzerinde tahribatlı muayene alanında birçok gelişme gerçekleşmiştir. Bugüne kadar yapılan muayeneler, genelde iç ray kusurlarının ve aşınmanın kontrolü üzerine yoğunlaşmıştır. Şimdiye kadar demiryolu denetimlerinin odağı, malzeme yorgunluğunun neden olduğu yüzey kusurları olmuştur.

Demiryolu Muayenesi

Tekerlek ile ray temasının neden olduğu ray yüzeyi arızaları en fazla rastlanan problemlerdir. Tehlikeli ray kusurlarından kaçınmak ve ekonomik bir önleyici bakım stratejisi uygulamak için demiryolu raylarında farklı tahribatsız muayene yöntemleri kullanılmaktadır. Genel olarak bu test yöntemleri şunlardır:

  • Muayene trenleri ile ultrasonik test
  • Muayene trenleri ile girdap akımı testi
  • Otomatik görsel denetim sistemleri
  • Manuel ultrasonik test
  • Manuel girdap akımı testi
  • Raylı bakım makinalarında girdap akımı testi

Raylar aynı zamanda hem yüksek dayanıklılık, hem güvenlik, hem de trafik konforu sağlamalıdır. Güvenilir ve kesintisiz demiryolu işletimi için düzenli bir demiryolu bakım stratejisi zorunludur. Bakım stratejisinin zamanında gerçekleşmesi ve tahribatsız muayene yöntemlerinin uygulanması kaçınılmazdır.

Raylar üzerinde tahribatsız test yöntemleri ile muayene üç teknikle yapılmaktadır. Göz ardı edilmemesi gereken en önemli yöntem, rayların görsel testidir. İç ray kusurlarının değerlendirilmesi için bir diğer önemli muayene yöntemi ultrasonik testlerdir. Son olarak, yüzey hatalarının tespiti için girdap akımı testi (Eddy current testing) yöntemi kullanılmaktadır.

Girdap akımı testi, öncelikle demiryolu hatlarına uygulanmaktadır. Ray çeliğinin ferromanyetik olması nedeniyle, girdap akımları malzemeye nüfuz etmez. Bu yüzden çatlak kenarı boyunca akar. Böylece çatlakların uzunluğu, girdap akımı testi ile belirlenebilir. Bu teknik günümüzde birçok Avrupa ülkesinde muayene trenleri, taşlama trenleri ve girdap akım makinalarında kullanılmaktadır. Denetim trenlerindeki girdap akımı tekniği demiryolu ağının genel denetimi için kullanılmaktadır. Denetim sonuçları, koruyucu bakım eylemlerinin planlanmasına ve bakım süreçlerinin başlatılması için hasarlı alanların tespitine yardımcı olmaktadır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, tahribatsız muayene yöntemleri kapsamında, demiryolu muayenesi hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.