Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Klima Tesisatı Muayenesi

Klima Tesisatı Muayenesi

Genel olarak klima sistemleri basit veya karmaşık sistemler olarak sınıflandırılmaktadır. Basit sistemler ayrık sistemlerden veya basit ısı pompalarından oluşmaktadır. Karmaşık sistemler ise şu elemanlardan veya bu elemanların bir kombinasyonundan oluşmaktadır: soğutulmuş su devreleri, fan coil üniteleri, soğuk kirişler, klima santralleri ve çatı üstü üniteleri.

Klima Tesisatı Muayenesi

Yetkili kuruluşlar tarafından gerçekleştirilen muayene sırasında öncelikle şu teknik belgeler doğrulanmaktadır: toplam soğutma kapasiteleri, gaz sertifikaları ve ekipmanın bakım kayıtları. Muayene sırasında ise sistemin genel durumuna bakılarak, hava filtreleri, kanal kaçağı, soğutucu kaçakları ve sistemin işlevsel performansı dahil olmak üzere komple sistem incelemesi yapılmaktadır.

Muayene işlemini yapan denetçiler, kontrol stratejisini gözden geçirmek ve sıcaklık ayar noktaları, eşzamanlı ısıtma ve soğutma riski, serbest soğutma için gerçekleşmemiş durumlar ve sistemin doluluk kalıplarına ilişkin zaman çizelgeleri dahil olmak üzere farklı ekipmanların entegrasyonunu kontrol etmek zorundadır. Ayrıca sistem verimliliği, boyutlandırma ve yükler ve soğutma kapasiteleri değerlendirilmelidir.

Klima tesisatı muayenesinin amacı, bina sahiplerinin ve yöneticilerin, binaların ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme (klima) sistemleri hakkında bilgi sahibi olmalarını ve verimli bir şekilde işletmelerini sağlamaktır. Bu sayede aynı zamanda karbon emisyonlarında ve enerji tasarrufunda bir düşüş sağlanmış olmaktadır.

Klima tesisat muayenesi tamamlandığında düzenlenen rapor, gelecekteki güçlendirme projeleri için ekipmanın soğutma kapasitesi hakkında bilgi vermekte ve iyileştirici çalışma önerileri içermektedir. Ama asıl işletme maliyetlerinin düşmesine imkan vermektedir. Bu rapor, klima ekipmanının, binanın ısı yükü için doğru boyutta olup olmadığı, ekipmanın uygun şekilde devreye alınıp alınmadığı ve olası arızaları önlemek için mevcut ekipmanın düzgün bakımlarının yapılıp yapılmadığı konularında da bilgi içermektedir.

Klima tesisatı muayenesi, sadece yasal düzenlemelere ve standartlara uygunluğu sağlamakla kalmamakta, aynı zamanda karbondioksit emisyonlarında azalma ve enerji tasarrufu gibi operasyonel faydalar da sağlamaktadır.

Kuruluşumuz tarafından mekanik tesisat muayene hizmetleri kapsamında klima tesisatı muayene hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.