Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Güneş Enerjisi Tesisatı Muayenesi

Güneş Enerjisi Tesisatı Muayenesi

Güneş panellerinin montajı, genel olarak elektrik ve inşaat işleri gerektirmektedir. Bu nedenle bu çalışmalar güvenlik endişeleri doğurmaktadır. Bu bakımdan güneş enerjisi sistemleri devreye alınmadan önce ve kullanımları sırasında belli elektrik ve bina özelliklerine uygun olmak zorundadır. Binaları güneş enerjisine geçirmek, enerji tüketimi, maliyet ve çevre için uzun süreli faydalar sağlamaktadır.

Güneş Enerjisi Tesisatı Muayenesi

Güneş enerjisi tesisatı muayenesinde ilk bakılan husus topraklamadır. Topraklama, elektrik akımını toprağa yönlendirme şeklidir. Bir güneş enerjisi tesisatı kurulurken, bunun evin topraklama sistemine bağlanması gerekmektedir. Bir şekilde oluşan kaçak akım veya yüksek akım, bu yoldan toprağa gitmiş olmaktadır.

Muayene sırasında ikinci önemli nokta güneş enerjisi modülünün kablolama düzenidir. Güneş modülleri veya panellerinin, evin sistemi ile uyumlu bir şekilde çalışması için düzgün bir şekilde kablolanması gerekmektedir. Bu kablolama karmaşık bir sistemdir ve güneş enerjisini elektrik akımına dönüştürmektedir. Kablo bağlantılarının sağlam olması güneş panellerinin düzgün çalışmasını sağlamaktadır.

Bağlantı kutusu, güneş panellerindeki tüm elektrik kablolarını saklar ve onları korur. Panellerden gelen teller, gücü bir yönde akan ve tellerin düzenli kalmasına yardımcı olan kutudaki diyotlara bağlanmaktadır. Bağlantı kutusu güneş modülüne düzgün şekilde sabitlenmiş ve teller diyotlara düzgün şekilde bağlanmış olmalıdır.

Muayene edilecek bir başka nokta aşırı akım koruma cihazıdır. Bu cihaz binada kısa devreler ve diğer aşırı akımların etkilerini engellemektedir. Devre kesicilerin doğru boyutta ve modelde olduğundan emin olmak gerekmektedir.

Güneş panelleri genelde çatıya monte edilir. Kurulum yapılırken yapısal bütünlüğü ve aşınma ve yıpranması dikkate alınmalıdır. Kurulum yapıldıktan sonra panellerin çatıya güvenli bir şekilde bağlandıklarından ve hava koşullarına dayandıklarından emin olmak gerekmektedir.

Ayrıca modüllerdeki güneş pillerinin hepsinin çalışır durumda olduğundan emin olmak gerekmektedir.

Kuruluşumuz tarafından mekanik tesisat muayene hizmetleri kapsamında güneş enerjisi tesisatı muayene hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.