Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Doğalgaz Tesisatı Muayenesi

Doğalgaz Tesisatı Muayenesi

Doğalgaz içeriğinde en çok metan adı verilen bir gaz karışımı bulunmaktadır. Milyonlarca yıl önce yaşamış ve yerkabuğunun derinlerinde kalmış bitki ve hayvan artıklarının, zaman içinde ısı ve basıncın etkisi ile kimyasal değişikliklere uğraması ile doğalgaz meydana gelmiştir. Doğalgaz genel olarak petrol yataklarında, petrol ile birlikte veya serbest olarak bulunmaktadır.

Doğalgaz Tesisatı Muayenesi

Doğalgaz bugün konutlarda ve işyerlerinde ısınmada, önemli bir enerji kaynağı olarak kullanılmaktadır ve taşıdığı riskler dikkate alınarak yetkili kuruluşlar tarafından gerçekleştirilen doğalgaz tesisatı muayenesi bu bakımdan önemli olmaktadır.

Doğalgaz tesisatı, konutlarda ısınma, sıcak su üretimi ve mutfaktaki ocaklar için kullanılmaktadır. Ticari işletmelerde ise bunların yası sıra üretim faaliyetleri için de kullanılmaktadır.

Doğalgaz iç tesisatı, gaz teslim noktasından (servis kutusundan), atık gazın havaya atılmış olduğu bacalara kadar olan sistemi kapsamaktadır. Esasen üç bölümden oluşmaktadır: bina bağlantı hattı (bu hat servis kutusundan bina girişindeki ana kesme vanasına kadar olan hattır), kolon hattı (bu hat ana kesme vanasından sayaç vanalarına kadar olan kısımdır) ve daire içi tesisat (sayaç vanalarından ocaklara kadar olan hattır).

Doğalgaz tesisatında kullanılan çelik boruların, TS 6047, EN 10208 veya ISO 3183 standartlarına, bakır boruların TS 9872 EN 1057 standardına uygun olması gerekmektedir. Kaynak fittingleri ve flanşlar TS 2649, TS 11 EN 10242 ve TS ISO 7005-1 standartlarına, küresel vanalar ise TS EN 331 ve TS 9809 standartlarına uygun olmalıdır.

Bunun yanı sıra doğalgaz tesisatı muayenesi, yeraltı boru hatları, katodik koruma uygulaması, sızdırmazlık testi, boruların yerleştirilmesi, boruların birleştirilmesi, doğalgaz sayaçları, gaz tüketim cihazları, bacalar, kazan dairesi havalandırması, elektrik tesisatı ve brülör ve gaz kontrol hattı muayenelerini de kapsamaktadır.

Kuruluşumuz tarafından mekanik tesisat muayene hizmetleri kapsamında doğalgaz tesisatı muayene hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.