Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Ütü Kazanı Muayene

Ütü Kazanı Muayene

Buhar kazanlı bir ütü, buharın yüksek basınçta üretildiği bir kazana bağlanan bir ütü sistemidir. Kazan basıncı yükseldiği ve buhar kullanıma hazır olduğu zaman ütüye akmaktadır. Bu nedenle basınçlı bir kazan tarafından verilen buhar, geleneksel bir ütüdeki buhardan farklıdır. Her şeyden önce, buhar miktarı fazladır. Ütü kazanındaki buhar, nemli değil kurudur ve basınç yüzünden buhar püskürtmesi daha güçlüdür. Buhar o kadar güçlüdür ki kumaşın liflerinden geçer ve birden fazla kumaş tabakasının ütülenmesine izin verir.

Ütü Kazanı Muayene

Buhar kazanlı ütüler ve konvansiyonel ütüler iki farklı ütüleme tekniği kullanan iki farklı sistemdir. Geleneksel buharlı ütülerde buharın lifleri yumuşatması ve yayılması için ütüyü ileri ve geri birkaç kez hareket ettirmek gerekmektedir. Oysa buhar kazanlı ütülerde kumaşı sadece bir kez geçmek yeterlidir. Ütü buhar enjekte ederek kırışıklıkları düzeltirken, aynı zamanda ütüleme etkisini kalıcı hale getirmektedir. Bu nedenle buhar delikleri ütünün ucunda yoğunlaşmaktadır.

Bugün buhar kazanlı ütüler, birçok sanayi kuruluşu, fabrika ve işletmede kullanılmaktadır. Bu kazanlarda oluşan aşırı yüksek basınç, ekipmanları ile birlikte kontrol altında tutulmalıdır. Bu kazanlar sürekli olarak çalıştıkları için düzenli kontrolleri mutlaka yapılmak zorundadır. Buna uyulmadığı takdirde oluşan basınç ve yüksek ısı yüzünden patlama tehlikesi ortaya çıkmakta ve istenmeyen kazalar yaşanmaktadır. İşletmelerde can ve mal güvenliğini sağlamak için yetkili kuruluşlar tarafından, bütün basınçlı kaplarda olduğu gibi ütü kazanlarında da periyodik kontrollar yapılmaktadır.

Bu kontrollerin yaptırılması aslında iş sağlığı ve güvenliğine yönelik yasal düzenlemelerde de bir zorunluluk olarak yer almaktadır. Bu yasal düzenlemelerde kontrollerin tabi olduğu koşullar ve uyulması gerekli standartlar da yer almaktadır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, kazanlar muayene hizmetleri kapsamında, ütü kazanı muayene hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.