Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Buharlı Pişirme Kazanı Muayene

Buharlı Pişirme Kazanı Muayene

Buhar, yüksek sıcaklık ve yüksek ısı taşıma özelliklerine sahiptir. Bu özelliği ile örneğin çamaşırhanelerde, fırınlarda, otoklavlarda ve endüstriyel mutfaklarda buharlı ısıtma sistemleri tercih edilmektedir. Bazen sıcak veya kızgın sulu bir sistemin yanında, gereksinime uygun kapasitede ayrı bir buharlı sistem de kurulmaktadır. Yüksek basınçlı buhar, genellikle 10 bar işletme basıncına ve 180 derece işletme sıcaklıklarına kadar, buharlı ısıtma işlevinde kullanılmaktadır.

Buharlı Pişirme Kazanı Muayene

Herhangi bir katı, sıvı veya gaz yakıtın yakılması ile veya elektrik veya nükleer enerji kaynağı kullanılarak, sudan istenilen basınç, sıcaklık ve miktarda buhar elde etmek için kullanılan kaplara basınçlı kaplar denmektedir.

Kazanın ihtiva ettiği su hacmine göre, alevin ve duman gazlarının dolaşım durumuna göre, ısı alan akışkanın özelliklerine göre, suyun dolaşım şekline göre, yaktığı yakıta göre ve yanma hücresinin, yani ocağın konumuna göre kazanları farklı sınıflandırmak mümkündür. Örneğin, tekstil, ağaç, otomotiv ve kimya sektörü gibi tesislerde endüstriyel ısıtma, kurutma ve pişirme gibi yüksek çalışma sıcaklıklarına ihtiyaç olan faaliyetlerde, eskiden yüksek basınçlı buhar veya kızgın su kullanılırdı. Şimdi ise aynı amaçla 300 derece sıcaklıklara kadar, kızgın yağlı ısıtma sistemleri tercih edilmektedir.

Buharlı pişirme kazanları da neticede basınçlı, kapalı kazan tipleridir ve endüstriyel mutfaklarda yaygın şekilde kullanılmaktadır. Özellikle kalabalık gruplara yemek hizmeti verilen, lokanta, yemek firması, kışla ve benzeri mutfaklarda buharlı pişirme kazanları kullanılmaktadır. Bu kazanlar aslına bakılırsa, evlerde kullanılan düdüklü tencerelerin daha büyük ve daha fonksiyonel şeklidir.

Buharlı pişirme kazanları üzerinde, termometre ve manometre gibi ölçü cihazları ve termostat ve presostat gibi kontrol cihazları, ayrıca güvenlik ventili gibi ekipmanlar bulunmaktadır. Keza kazan kapağının yüksek basınç ile açılmasını ve ortamdaki kişilere zarar vermesini önlemek için her türlü güvenlik testinden geçmiş olması gerekmektedir.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, kazanlar muayene hizmetleri kapsamında, buharlı pişirme kazanı muayene hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.