Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Buhar Kazanı Muayene

Buhar Kazanı Muayene

Bir kazanın ana işlevi, buhar üretmek için suyu ısıtmaktır. Buhar kazanında üretilen buhar, ısıtma, sterilizasyon, kurutma, nemlendirme ve güç üretimi dahil olmak üzere çok farklı amaçlar için kullanılmaktadır.

Buhar Kazanı Muayene

Genel olarak bir buhar kazanı, nihayetinde bir enerji kaynağı ile buhar elde etmek için suyu ısıtmak amacı ile çelikten tasarlanmış bir tür kapalı kaptır. Elde edilen buhar, sanayinin birçok alanında üretim faaliyetlerinde kullanılmaktadır. Buhar kazanları, buharı üretmekte ve depolamaktadır. Aslında sıvı içeren kazan bir kaptan başka bir şey değildir. Yakıtın yanması ile üretilen ısı enerjisi suya taşınmakta ve daha sonra gerekli basınç ve sıcaklıkta buhara dönüştürülmektedir. Buhar kazanlarının ana koşulu su kabının çok dikkatli bir şekilde kilitlenmesidir. Suyun buharı, kalite, oran, basınç ve sıcaklık gibi tercih edilen koşullarda sağlanmalıdır.

Bir buhar kazanının ana çalışma prensibi basittir. Silindirik şekilde kapalı bir kap olan kazanın buhar üretme ve su alma kapasitesi yeterli düzeydedir. Buhar kazanları ihtiyaca göre çeşitli tiplerde sınıflandırılmaktadır. Örneğin su borulu kazan, buhar üretmek için borudaki suyu ısıtmaktadır. Daha çok, büyük termal güç istasyonlarında kullanılmaktadır. Birkaç su tüpü kullanılarak büyük bir ısıtma seviyesine ulaşılmaktadır. Su hareketi çok hızlıdır, bu nedenle ısı aktarım hızı çok yüksektir, bu da yüksek verimlilik sağlamaktadır.

Genel olarak buhar kazanlarının avantajları şu şekilde sıralanabilir: yapım maliyeti düşüktür, her türlü bacayı kullanır, daha az yer kaplar, portatiftir ve kendinden kapalı bir kazanı vardır. Dezavantajları ise şu şekilde sıralanabilir: buhar kazanının tasarımı dikeydir, bu nedenle buhar yükselme kapasitesi düşüktür, sınırlı basınç ve kapasiteye sahiptir, temizlenmesi ve kontrol edilmesi güçtür ve yüksek boşluk gerektirir.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, kazanlar muayene hizmetleri kapsamında, buhar kazanı muayene hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.