Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Zincirli Çektirme Muayene

Zincirli Çektirme Muayene

Kaldırma ve iletme uygulamalarında, 2006/42/EC sayılı makina emniyet direktifi esasları uyarınca kullanılan zincirler, güvenlik bileşenleri olarak sınıflandırılmaktadır. Üretici firmalar tarafından piyasaya sürülen zincirlerin hatasız olduğu ve ilgili gereksinimleri karşıladığı kabul edilmektedir. Söz konusu Avrupa Birliği direktifi ekinde yer alan tehlikeler, kaldırma zincirlerinin kırılması ile ilgilidir. Aksi halde kaldırma uygulamalarında zincirler potansiyel riskler taşımaktadır.

Zincirli Çektirme Muayene

Uygulamaya bağlı olarak, zincirler ile iligli riskler şunlardır:

  • Parmakların veya ellerin ezilmesi: Hatalı montaj zincir bağlantılarına dolaşan el ve parmaklar zarar görebilir. Özellikle zincirlerin, kasnakların veya zincir dişlilerinin etrafından geçtiği alanlarda, zincirin hareketi yaralanmalara neden olmaktadır.
  • Alerjik reaksiyonlar: Zincirler başta yağlanmaktadır. Bu yağ bileşenlerinden alerjik reaksiyonlar kaynaklanmaktadır.
  • Ayakların ezilmesi: Zincirler oldukça ağır malzemedir. Montaj sırasında düşen zincirler, ciddi yaralanmalara neden olmaktadır.
  • Keskin kenarlardan kesilme: Zincir plakaları çapaksızdır ancak yine de bazı durumlarda zincir üzerinde keskin kenarlar veya preslenmiş metal talaşları kalabilir.

Zincirli çektirme ekipmanının kurulum hatalarından kaynaklanan riskler şunlardır: zincir bağlantı parçaları ve kasnaklar hizalı değildir, yanlış zincir seçimi yapılmıştır, yanlış bağlantı pimi seçilmiştir ya da harici uygulamalar zincire zarar vermiştir. Bu durumda ekipmanın çalışma güvenliği artık garanti edilmez.

Zincirli çektirme ekipmanının kullanımı sırasında ortaya çıkan riskler şunlardır: muayene eksikliği, zincirlerin paslanması, zincirin titreşmesi veya sallanması, yetersiz yağlama, sert eklemler, bükülmüş veya gevşek pimler, dışarıdan zarar görmüş olma, yorulma çatlakları, kirlenme, mafsal yerinde aşınma, sıkıştırma veya ezme, yanlış sıcaklık aralığı, hatalı kaynak uygulaması. Bu durumda da ekipmanın çalışma güvenliği artık yoktur.

Bu durumlarla karşılaşmamak için zincirli çektirme ekipmanının düzenli test ve muayenelerinin yapılması gerekmektedir.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, kaldırma ve iletme ekipmanı periyodik muayene hizmetleri kapsamında, zincirli çektirme muayene hizmetleri de verilmektedir.

 

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.