Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Vinç Muayenesi

Kaldırma ve İletme Ekipmanları

Vinç Muayenesi

Nesnelerin kaldırılması genel olarak şantiyelerde, fabrikalarda ve sanayi kuruluşlarında yaygın olarak başvurulan bir iştir. Doğru kaldırma, büyük nesneleri verimli bir şekilde hareket ettirir ve manuel taşıma işlemlerini azaltır. Ancak yanlış kaldırma bazen felaket ile sonuçlanan kazalara neden olur. Yanlış kaldırma uygulamaları her yıl çok sayıda yaralanmalara, çalışma süresi kayıplarına ve mal kayıplarına neden olmaktadır. Çalışanlar, makinalar, yükler, kaldırma yöntemleri ve çalışma ortamı, doğru kaldırma için önemli faktörler arasındadır. Kaldırma kazalarının önüne geçmek için bir yandan yeterli güvenlik önlemlerinin tam olarak uygulanması gerekirken, bir yandan da bu ekipmanın düzenli bakımlarının zamanında yapılması gerekmektedir.

Vinç Muayenesi

Vinç operasyonlarında sık görülen kazalar, vincin devrilmesi, yüklerin düşmesi, bom askısının kırılması, havai enerji hatlarına dokunma ve engellerle çarpışmadır. Bunların bir kısmı operatör dikkatsizliği veya hatası olurken bir kısmı vincin yeterli bakımının yapılmaması yüzündendir.

Vinçler, kasnak bloğu, çark tekerleği, vinç, kesme, ekskavatör, kazık sürücüsü, kazık çıkarıcı, çekme hattı, hava halatı yolu ve hava taşıyıcı gibi parçalardan oluşmaktadır. Vinçler ayrıca kaldırma dişlileri, bir zincir askısı, halat askısı, halka veya benzeri dişli, bağlantı, kanca, plaka kelepçesi, kelepçe, döner veya delikli cıvata içermektedir. Bütün bu donanımın belli dönemlerde veya büyük boyutlu bir onarım sonrasında denetlenmesi gerekmektedir.

Yüklerin ağırlıkları ve boyutları, kaldırma yüksekliği ve mesafeleri, yüklerin hareket alanları, kaldırma operasyonu için süre ve zemin koşulları dikkate alınarak doğru vincin seçilmesi işletmenin sorumluluğu altındadır.

Vinçlerin tüm test ve muayeneleri, yetkili denetçiler tarafından ve düzenli denetimlerle yapılmalıdır. Ayrıca tüm test ve muayene raporları ve belgeler uygun şekilde işletmede saklanmalıdır. Vincin çalıştırılması, test ve muayene çalışmalarının sonuçlarına göre belirlenmelidir ve kaldırma işlemi sırasında yük maksimum miktarı aşılmamalıdır.

Kuruluşumuz tarafından kaldırma ve iletme ekipmanının muayene hizmetleri kapsamında vinç muayenesi hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.