Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Transpalet Muayenesi

Transpalet Muayenesi

Transpaletler dahil her türlü kaldırma ve iletme ekipmanının ve aksesuarlarının, kullanım sırasında güvenli olduğunu doğrulamak ve herhangi bir bozulmayı zamanında tespit etmek ve gerekli önlemleri almak için, ekipman ömrü boyunca ayrıntılı muayeneler gerekmektedir.

Transpalet Muayenesi

Bu muayenelerin birincisi, ilk kez kullanılmaya başlamadan önce yapılır. İkincisi her seferinde montaj gerektiren kaldırma araçları için bu montaj işlemleri sonrasında muayene edilmesi gerekmektedir. Bunun dışında transpaletler ve diğer bütün kaldırma ve iletme ekipmanı ve aksesuarları, kullanım sırasında tehlikeli durumlar doğrabilecek bir bozulmaya neden olan koşullara maruz kalması durumunda muayene edilmelidir.

Birçok kaldırma ekipmanı gibi, transpaletler de aşınmaya ve yıpranmaya maruz kalmaktadır ve bu nedenle düzenli hizmet içi muayeneye ihtiyaç duymaktadır. Transpaletlerin bir kısmı, kullanıldığı ortama ve yüke bağlı olarak daha fazla bozulmaya neden olan önemli çevresel koşullara maruz kalabilir.

İşletmeler, çalışma ortamının güvenliğini tehlikeye sokacak bir durum gözlemlendiği zaman veya transpalet uzun süre kullanım dışı kaldığı zaman ya da transpaletin bütünlüğünü etkileyen büyük değişiklikler, örneğin ciddi modifikasyonlar yapıldığı zaman veya kritik parçaları değiştirildiği zaman, transpaletleri mutlaka muayeneden geçirmekle yükümlüdür.

Transpalet muayenelerinin kapsamı tamamen muayeneyi yapan yetkili kişinin mesleki becerisine bağlıdır. Ancak zamanla bozulma dahil olmak üzere transpaletin güvenliğini etkileyen tüm konular muayene kapsamına girmektedir. Esas olarak yaygın kullanılan kaldırma ve iletme ekipmanı ve aksesuarları için muayeneler yaparken ve ekipmanın sürekli güvenliği konusunda karar verilirken, izlenmesi gereken standartlar, kriterler ve muayene yöntemleri bulunmaktadır. Başlıca tercih edilen muayene yöntemleri şunlardır: görsel inceleme ve fonksiyonel kontroller, aşınma ölçümleri ve bazı durumlarda geleneksel tahribatsız muayene ve yük testleri.

Kuruluşumuz tarafından kaldırma ve iletme ekipmanının muayene hizmetleri kapsamında transpalet muayenesi hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.