Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Taşıt Kaldırma Donanımı Muayene

Taşıt Kaldırma Donanımı Muayene

Meslek olarak otomotiv veya ağır vasıta teknisyenleri, tehlikeli mesleklerden birini yapmaktadır. Araçları belli bir mesafeye kadar yükseltmek için kullanılan tüm kaldırma ekipmanının, bir teknisyenin bu araçların altına girmesinden önce mutlaka gerekli denetimlerden ve testlerden geçirilmiş olması çok önemlidir.

Taşıt Kaldırma Donanımı Muayene

İstatistikler yalan söylemez. Yaşanan bazı kazalar, uygun olmayan kuruluma işlemlerine veya kötü malzeme kullanılmış olmasına bağlanırken, operatörün yanlış kullanımı ile ilgili kazalar, kaldırma ekipmanı çalıştırılırken en yaygın karşılaşılan yaralanma veya ölüm nedenidir.

Oysa iş sağlığı ve güvenliğine yönelik çıkarılan yasal düzenlemelere göre, taşıt kaldırma donanımının günlük kontrol edilmesi gerekmektedir. Taşıt kaldırma ekipmanı arızalı ise veya parçaları kırılmış ya da hasar görmüşse, asla kullanılmamalıdır. Taşıt kaldırma ekipmanı, kapasitesinin üzerinde kullanılmamalıdır. Üretici firma, ekipmanın nominal kapasitesini, ekipman üzerinde göstermelidir. Bu ekipmanın konumlandırılması ve çalıştırılması sadece eğitimli ve yetkili çalışanlar tarafından yapılmalıdır. Aracın ekipman üzerine dikkatlice yüklenmesi gerekmektedir.

Herşeyden önemlisi taşıt kaldırma donanımınlarının düzenli olarak kontrol edilmesidir. Araç kaldırma ekipmanlarının doğru çalıştıklarından emin olmak için her yıl bir kere yetkili bir kuruluş tarafından denetlenmek zorundadır. Bu bakım çalışmalarında öncelikle kaldırma ekipmanı üreten firma tarafından sağlanan güvenlik prosedürlerinin gözden geçirilmesi gerekmektedir. Daha sonra iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili yasal düzenlemeler gereğince ekipmanın, beyan edilen yükün en az 1,25 katını, güvenli bir şekilde kaldırabilmesi ve havada tutabilmesi test edilmelidir. Yapılan testlerde ekipmanın bu güce sahip olup olmadığı ve bu yüke dayanıklı yük frenlerinin bulunup bulunmadığı kontrol edilmelidir. Ayrıca bu kontrollerin, makina mühendisleri, makina teknikerleri veya yüksek teknikerler tarafından yapılması gerekmektedir.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, kaldırma ve iletme ekipmanı periyodik muayene hizmetleri kapsamında, taşıt kaldırma donanımı muayene hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.