Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Mobil Vinç Muayenesi

Mobil Vinç Muayenesi

Mobil vinçlerin önleyici muayene, bakım ve test programı, vincin güvenli bir şekilde kullanılmasına yardımcı olmak içindir. Muayene ve bakım çalışmaları, üretici firmanın talimatlarına uygun olarak veya bu yoksa bir yetkili kuruluşun belirlediği spesifikasyonlara bağlı olarak, ya da ilgili teknik standartlara ve mühendislik ilkelerine bağlı kalınarak gerçekleştirilmektedir.

Mobil Vinç Muayenesi

Düzenli muayene, bakım ve onarım çalışmaları en az yılda bir kez tamamlanmalıdır. Mobil vinçler düzenli olarak kullanılmıyor olsa bile rutin olarak kontrol ve test edilmelidir. Çünkü korozyon yüzünden vinç arızalanmış veya hasar görmüş olabilir.

Yetkili kuruluşlar tarafından yapılan mobil vinç muayenesi çalışmaları, haftalık, aylık veya üç ayda bir olmaktadır ve başlıca şu hususları kapsamaktadır:

  • Mobil vinç fonksiyonları ve hız, çalışma düzgünlüğü ve hareket sınırları kontrolleri
  • Sınırlama ve gösterge cihazları dahil olmak üzere acil durum ve güvenlik şalterleri ve kilitleri
  • Hareketli parçaların yağlanması
  • Herhangi bir yük göstergesinin ve nominal kapasite göstergesinin doğruluğunun kontrol edilmesi
  • Filtreler, sıvı seviyeleri ve sızıntıların izlenmesi
  • Frenler, dişliler, bağlantı elemanları, pimler, miller, tel halatlar, makaralar, kilitleme cihazları ve elektrik kontaktörleri dahil olmak üzere yapısal bileşenlerin ve kritik parçaların görsel kontrol ve ölçümleri
  • Uyarı işaretleri ve kontrol işaretlerini içeren tabelanın varlığı
  • Tekerlek ve lastiklerde aşınma olup olmadığı
  • Mobil vinci üreten firmanın talimatlarında belirtilen ekstra kontroller

Muayene işlemleri tamamlandığı zaman yazılı bir rapor hazırlanır. Muayene sonucunda yedek parçalara ihtiyaç duyulursa, bu parçalar orijinal parçanın özelliklerini karşılamalıdır. Bir vinç hasar görmüşse ve sağlık ve güvenlik için riskler varsa, derhal hizmet dışı bırakılmalı ve kullanılması engellenmelidir. Vincin bakım veya temizlik sırasında çalıştırılması gerekiyorsa, tüm risk kontrol önlemleri alınmış olmalıdır.

Kuruluşumuz tarafından kaldırma ve iletme ekipmanının muayene hizmetleri kapsamında mobil vinç muayenesi hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.