Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Halatlı Çektirme Muayene

Halatlı Çektirme Muayene

Halatlı çektirme ekipmanının temel çalışma ilkesi, elden ele prensibi olarak tanımlanabilir: bir el çekerken, diğeri sırayla çekmek için pozisyon değiştirir. İki çeneli tutamak, halatlı çektirme ekipmanının (trifor) iki elini temsil etmektedir: tutamak tel halatı zarar vermeden kavramakta ve dönüşümlü olarak ileri hareket sırasında çekmekte, ters hareket sırasında ise tutmaktadır.

Halatlı Çektirme Muayene

Halatlı çektirmenin kullanıldığı başlıca alanlar, inşaat sektörü, montaj ve bakım işleri, enerji hatları bakım, onarım ve montaj işleri, dağcılık tesislerinde teleski ve telesiyej bakım, onarım ve montaj işleri ve asansör montajı gibi her türlü uzun mesafeli montaj gerektiren işlerdir. Ağır yükler, halatlı çektirme ekipmanları (triforlar) sayesinde kolayca kaldırılmakta ve iletilmektedir. Yük güvenliği bakımından son derece güvenilir olduğu için, iş kazalarını engellemektedir ve yaygın bir kullanım alanı bulmaktadır.

Halatlı çektirme ekipmanının muayenesi yapılırken, nominal kapasiteyi geçmemek üzere işletmede kaldırdığı en ağır yüklerle test edilmektedir. Bu ekipmanın düzenli denetim aralığı ve denetim kriterleri, ilgili yasal düzenlemeler ve ulusal ve uluslararası standartlar ile belirlenmiştir. Ancak her durumda testler sırasında üretici firmanın öngördüğü aralık ve kriterler de dikkate alınmaktadır. Keza periyodik kontrol sırasında, işyeri ortam koşulları, kullanım sıklığı ve kullanım süresi gibi faktörler de dikkate alınarak yapılan risk değerlendirmesi sonuçları göz önünde bulundurulmalıdır.

Belirlenen düzenli kontrol sıklığı, yasal düzenlemelerde yer alan istisnalar dışında, bir yılı aşmamak zorundadır. Yapılan testlerde ekipmanın gerekli güce sahip olup olmadığı ve bu yüke dayanıklı yük frenlerinin bulunup bulunmadığı kontrol edilmelidir. Ayrıca bu kontroller, makina mühendisleri, makina teknikerleri veya yüksek teknikerler tarafından yapılmak zorundadır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, kaldırma ve iletme ekipmanı periyodik muayene hizmetleri kapsamında, halatlı çektirme muayene hizmetleri de verilmektedir.

 

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.