Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Forklift Muayenesi

Kaldırma ve İletme Ekipmanları

Forklift Muayenesi

Birçok kaldırma ve iletme ekipmanı, ayrıntılı muayenenin bir parçası olarak rutin testlere ihtiyaç duymaz. İşin doğrusu bazı aşırı yük testleri kaldırma ve iletme ekipmanına zarar da verebilir. Testin gerekli görüldüğü durumlarda da çok fazla kapsamlı inceleme yapılması gerekmeyebilir. Teste duyulan ihtiyaç ve testin kapsamı, yetkili kuruluş tarafından belirlenen esaslar, üretici firmadan gelen bilgiler ve diğer teknik bilgiler dikkate alınarak yapılacak bir risk değerlendirme çalışmasına dayanmalıdır.

Forklift Muayenesi

Kullanım için güvenli kalmasını sağlamak amacı ile kaldırma ve iletme ekipmanının, bu arada forkliftlerin bakımı, yasal düzenlemelerle getirilen bir yükümlülüktür. Bazı durumlarda, zamanında düzeltilmesini sağlamak için herhangi bir bozulma veya arıza tespit edildiği zaman, forkliftlerin kapsamlı muayenesinin yapılması gerekebilir. Bu tür denetim ve muayeneler, genellikle yetkili kuruluşlar tarafından gerçekleştirilir.

Forkliftlerin muayenelerinde dikkate alınan birkaç uluslararası standart şunlardır:

  • BS 7121 Vinçlerin güvenli kullanımı için uygulama kodu
  • TS EN 16842-2 Forkliftler - Görsel - Test metotları ve doğrulama - Bölüm 2: 10 bin kg (dahil) kapasiteye kadar oturmalı, karşı ağılıklı araçlar ve engebeli arazi araçları
  • TS EN 16842-9 Forkliftler - Görünürlük - Test yöntemleri ve doğrulama - Bölüm 9: Sipariş toplama, sürücü konumunun kaldırılmasını içeren yatay ve ön istifleme aracı
  • TS 12578 Yetkili servisler - Kaldırma ve taşıma makineleri - Kurallar

Kapsamlı inceleme ve muayenelerin ve forkliftler dahil tüm kaldırma ve iletme ekipmanı ve aksesuarları için Avrupa Birliği uygunluk beyanlarının kayıtları tutulmalıdır.

Forkliftler, çatalları vasıtası ile ağır yükleri kaldırmak ve bir araca veya bir rafa yığmak için kullanılan iş makinalarıdır. Genel olarak paletlerin üzerine konulmuş yüklü ağırlıkları kaldırmak, taşımak ve istif etmek için kullanılmaktadır.

Kuruluşumuz tarafından kaldırma ve iletme ekipmanının muayene hizmetleri kapsamında forklift muayenesi hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.