Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Caraskal Muayenesi

Kaldırma ve İletme Ekipmanları

Caraskal Muayenesi

Kaldırma ve iletme ekipmanı, yükleri kaldırmak, taşımak ve indirmek için kullanılan araçlar ve bu işi yaparken kullanılan destekleyici, sabitleyici ve benzeri aksesuarları kapsamaktadır. Gezer köprülü vinçler, yük asansörleri, yolcu asansörleri, motorlu araç asansörleri, bina temizlik ekipmanı, süspansiyon ekipmanları, teleskopik yükleyiciler ve forkliftler bu gruba girmektedir. Aynı zamanda diferansiyel palanga adı verilen ve başlıca özelliği az bir güç uygulayarak bir yükü kaldıran ve bu yükü herhangi bir kuvvet olmadan istenilen konumda tutabilen caraskal denilen araçlar da bu gruba girmektedir. Bu araçların tek kusuru yükü kaldırma süresinin uzun olmasıdır.

Caraskal Muayenesi

Kaldırma aksesuarları, yükü kaldırma ekipmanına bağlamak için kullanılan parçalardır. Kaldırma ekipmanı ile yük arasında kullanılan herhangi bir kaldırma aksesuarının, yükün toplam ağırlığının belirlenmesinde dikkate alınması gerekmektedir. Başlıca kaldırma aksesuarları, fiber veya halat sapanlar, zincirler, kancalar, mapalar, serpme kirişleri veya manyetik ya da taşınabilir vakum cihazlarıdır.

Kaldırma operasyonları özellikle inşaat sektörünün doğasında vardır. Bu operasyonlar, manuel olarak veya kaldırma ekipmanı kullanılarak yapılmaktadır. Bu da çalışanların sağlığı için her zaman tehlike teşkil etmektedir. İşletmeler bu risklerin azaltılmasına yönelik çeşitli önlemler almaktadır. Caraskallar da bu kapsamdadır.

Caraskallar, sabit veya mobil uygulamalarda ve genel amaçlı kaldırma ihtiyaçları için kullanılmaktadır. Örneğin bir motorun arabadan sökülmesi için de caraskal kullanılmaktadır.

Caraskalların muayenelerinde dikkate alınan birkaç uluslararası standart şunlardır:

  • TS ISO 16877 Kaldırma amaçları için kısa baklalı zincirler - Elle çalıştırmalı caraskallar için kalite TH, hassas toleranslı
  • TS ISO 16872 Kaldırma amaçları için kısa baklalı zincirler - Elle çalıştırmalı caraskallar için kalite sınıfı VH, hassas toleranslı

Kuruluşumuz tarafından kaldırma ve iletme ekipmanının muayene hizmetleri kapsamında caraskal muayenesi hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.