Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Caraskal Muayene

Kaldırma ve İletme Ekipmanları

Caraskal Muayene

Caraskal, bir tambur veya kaldırma tekerleğinin etrafına sarılmış bir halat veya zincir kullanarak bir yükü kaldırmak veya indirmek için kullanılan ekipmandır. Elektrik, hava basıncı veya manuel olarak çalıştırılabilirler. Yükün bağlı olduğu bileşene kaldırma kancası denmektedir. Caraskal esas olarak malzemeleri binanın zemininden en üst katlara taşımak için kullanılan inşaat malzemesi taşıma ekipmanıdır.

Caraskal Muayene

Caraskallar, yükleri aşağıdan yukarıya, yukarıdan aşağıya ve bazen yatay düzlemde taşımak için kullanılmaktadır. Yükün taşınmasında, caraskal tipine göre metal halatlar veya zincirlerle sabitlenen kancalar kullanılmaktadır. Bu metal halat veya zincir genellikle elektrikli, hidrolik ve pnömatik olarak çalıştırılan vinç kollarına sarılmaktadır.

Esas olarak caraskallar, boyutlara, uygulamalara ve işlevlere göre farklı tiplerde olmaktadır. Örneğin zincirli caraskal, elektrikli caraskal ya da elektrikli ve zincirli caraskal gibi. Caraskalların bir kısmı kablolu veya kablosuz bir tuş takımı ile uzaktan kontrol edilmektedir.

Caraskal, kelime anlamı olarak, diferansiyel palanga demektir. Basitçe, makaralardan ve bir halattan oluşan ve ağır yükleri kaldırmaya ve taşımaya yarayan bir makinadır. Caraskal, birçok sektörde kullanılan bir kaldırma ve iletme ekipmanıdır. Bu kadar yaygın kullanılmasının nedeni, kaldırma kuvvetinin, taşıdıkları yüke oranla çok küçük olmasıdır. Ancak bir dezavantajı, kaldırma işlemini yavaş ve uzun sürede yapmasıdır.

Caraskalın çalışma düzeneğine yakından bakılacak olursa, aynı anda ve aynı yönde hareket eden iki makara görülmektedir. Bir makara kancasına bağlanan yük, istenilen mesafeye çıkarılabilir veya taşınabilir. Caraskalın düzeneğinde çok sayıda vida ve dişli çark sistemi teknolojisi bulunmaktadır. Dişliye bağlı olan kanca, yükün bağlanmasına, asılmasına ve taşınmasına imkan tanımaktadır. Burada önemli nokta kancanın taşıyabileceği ağırlık miktarıdır. Kullanım amacına bağlı olarak bir caraskal, 240 tona kadar yük kaldırmaktadır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, kaldırma ve iletme ekipmanı periyodik muayene hizmetleri kapsamında, caraskal muayene hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.