Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Monoray Vinç Muayenesi

Monoray Vinç Muayenesi

Vinçler ile çalışmak birçok tehlikeye neden olmakta ve güvenli olmayan çalışma uygulamaları, yaralanmalara, ölümlere ve binalarda ve malzemelerde maliyetli hasara yol açmaktadır. Bu yüzden, ana tehlikelerin ve bunlardan nasıl kaçınılacağının farkında olmak gerekmektedir.

Monoray Vinç Muayenesi

Monoray vinçlerle çalışırken, en yaygın ve en tehlikeli durumların başında yüklerin düşmesi gelmektedir. Düşen yük, çalışanların yaralanmasına, ölümlere ve büyük zararlara neden olmaktadır. Ayrıca, önemli zaman ve para maliyetlerine de yol açmaktadır. Yüklerin düşmesi operatör hatası veya yükleme hatası yüzünden olabileceği gibi, vincin mekanik arızaları yüzünden de olabilir. Bu nedenle monoray vinçlerin yetkili bir kişi veya kuruluş tarafından düzenli olarak muayenelerinin ve bakım ve onarımlarının yapılması gerekmektedir.

Monoray vinçler, ağır yüklerin kaldırılması ve iletilmesi konusunda son derece verimli araçlardır. Ancak temel güvenlik talimatlarına uymak ve periyodik muayene dönemlerini atlamamak, çalışanların güvenliğini sağlamanın ilk adımıdır. Monoray vinçlerin, kaldırılacak yükün ağırlığına uygun olması ve vincin ağırlık limiti parametreleri içinde kullanılması önemlidir.

Yetkili kuruluşlar tarafından gerçekleştirilen muayene işlemlerinde vincin iyi yağlanmış durumda olması sağlanmakta, yüke uygun vincin kullanıldığı tespit edilmekte ve muayene kayıtları tutulmaktadır. Monoray vinç muayeneleri, zeminin dengesini ve vincin güvenli bir şekilde işini yapma yeteneğini belirleme çalışmalarını da kapsamaktadır.

Vincin periyodik muayenelerini yapmak, işletmelere zaman ve para tasarrufu sağlamaktadır. Ne sıklıkta kullanıldığına bağlı olarak monoray vinçlerin yılda iki kere muayene ettirilmesi gerekmektedir. Vinç eğer sert hava koşullarında çalıştırılıyorsa, daha kısa periyodlarda muayene ettirilmelidir. Muayene sırasında yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartlar esas alınmaktadır. (örneğin TS 10116 Vinçler (krenler) - Deney ve muayene yöntemleri standardı).

Kuruluşumuz tarafından iş makinaları muayene hizmetleri kapsamında monoray vinç muayenesi hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.