Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Yüksek Gerilim Testi

Yüksek Gerilim Testi

Bir elektrik santralında üretilen elektrik, voltajı 30 bin ile 300 bin volt arasında yükseltilerek, çok uzak mesafelere yüksek gerilim hatlarında iletilmektedir. Bu iletim sırasında çok az enerji kaybı olmaktadır. Yerleşim bölgelerine bu şekilde ulaşan yüksek gerilim, burada kurulan trafolarda, 400 ile 220 volt arası değerlere indirilmekte ve konutlara ve işyerlerine dağıtılmaktadır. Trafolardan yapılan bu dağıtım genel olarak yeraltı kabloları ile olmaktadır. Ancak gerek yüksek gerilim hatlarının ve gerekse trafo merkezlerinin çevresinde elektromanyetik alanlar oluşmakta ve bu bölgede yaşayan insanların sağlıklarını olumsuz yönde etkilemektedir.Bu elektromanyetik alanlar, çevrede bulunan metallerde olduğu gibi insan vücudunda bulunan elektrik yüklerini de harekete geçirmektedir. Ancak elektromanyetik alanların insan vücuduna etkisi, bu alanın şiddeti kadar bu alanda bulunma süresi ile de ilgilidir. Eğer alanda bulunma süresi kısa ise etkilenme de az olmaktadır.

Yüksek Gerilim Testi

Bazı işletmelere, faaliyet alanları ile ilgili olarak, elektrik enerjisi yüksek gerilim olarak verilmektedir. Bu işletmelerde bu nedenle yüksek gerilim testleri önemli olmaktadır. Bu testlerin amacı, kullanılan makina ve ekipman üzerinde normal koşullarda bir gerilim altında bulunan erişilebilir metal kısımların çalışanlara temas etmesini engelleyen yalıtım malzemesinin mukavemetini belirlemektir.

Yetkili kuruluşlar tarafından gerçekleştirilen bu testlerde yürürlükte olan yasal düzenleme esaslarına ve yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanmış standartlara uyulmaktadır. Testler sırasında makina veya ekipmana uygulanan en yüksek gerilim, bu makina veya ekipmanı üreten firmanın açıkladığı besleme geriliminin iki katıdır. Bu testler sırasında güvenliği sağlamak da önem taşımaktadır. Bu yüzden test ve ölçümlerde kullanılan cihazların da TS EN 61010 standardına uygun olması gerekmektedir (ölçme, kontrol ve laboratuvarda kullanılan elektriksel donanım için güvenlik kuralları standardı).

Kuruluşumuz tarafından elektrikli ekipman muayene hizmetleri kapsamında yüksek gerilim test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.