Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Topraklama Testi

Topraklama Testi

Elektrik insanlara sayısız kolaylık sağlamıştır, ancak yine de günlük yaşamda kolayca karşılaşılacak en ölümcül tehlikelerden biri olmaya devam etmektedir. Elektrik sistemlerinin topraklanmaması demek büyük bir risk anlamına gelmektedir. Bir elektrik devresinde, gücü sağlayan aktif bir kablo ve o akımı geri taşıyan nötr bir kablo bulunmaktadır. Topraklama kablosu, bu ikisinin dışında toprağa güvenli bir bağlantı sağlayan kablodur. Bu topraklama kablosu, cihazda bir kısa devre olması durumunda elektrik akımının bir tehlike yaratmadan güvenli bir şekilde toprağa dönmesi için sağlanan bir yoldur. Kısa devre meydana gelirse, akım topraklama kablosundan akar.

Topraklama Testi

Elektrik akımlarının topraklanmasının başlıca nedeni aşırı elektrik yüküne karşı koruma elde etmektir. Elektrik akımlarını topraklamanın en önemli nedeni, cihazları elektrik dalgalanmalarından korumaktır. Eğer elektrik gücü herhangi bir nedenle dalgalanırsa, bu sistemde tehlikeli derecede yüksek voltaj elektriğe neden olur. Eğer elektrik sistemi topraklanmışsa, bu fazla elektriğin tümü, sisteme bağlı olan cihazlara ve ekipmana zarar vermeden toprağa gider. Topraklama sistemi, elektrik akımlarının elektrik sisteminde güvenli ve verimli bir şekilde akmasını sağlar. Topraklanmış bir elektrik sistemi, doğru miktarda gücün doğru yerlere dağıtılmasını kolaylaştırır ve devrelerin aşırı yüklenmemesini sağlar.

Yerküre çok iyi bir iletkendir ve fazla elektrik için her zaman en az dirençli yoldur. Elektrik sistemini topraklamak bu sayede hayat kurtarmaktadır. Düzgün topraklanmış bir elektrik sistemi olmadan, evlerdeki ve işyerlerindeki tüm elektrikli cihaz ve ekipman, risk altındadır. En kötü durumda aşırı güç kullanımı bir yangnı nedenidir.

Ancak her durumda yetkili kuruluşlar tarafından yapılacak topraklama testlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu testlerde yasal düzenleme esaslarına ve yerli ve yabancı standartlara uyulmaktadır.

Kuruluşumuz tarafından elektrikli ekipman muayene hizmetleri kapsamında topraklama test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.