Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Paratoner Testi

Paratoner Testi

Bir paratoner ve bununla ilişkili topraklama sistemleri, iletkenlerin korunmasını sağlamaktadır, çünkü paratoner, akımı binanın iletken olmayan kısımlarına yönlendirmektedir. Yıldırımdaki elektrik enerjisinin en az direnç yolunu takip etmesine ve çubuk ve kablolarından zararsız bir şekilde geçmesine imkan tanımaktadır. Yani paratoner, akımı toprağa yönlendirerek bir binayı yıldırımın vereceği hasarından korumaktadır. Yıldırım genel olarak çevredeki en yüksek nesneye çarpma eğilimindedir. Bu yüzden paratoner sisteminin metal çubukları (genelde bakır çubuklar), tipik olarak binanın tepesine yerleştirilmektedir. Bu metal çubuklar düşük empedanslı kablolarla toprağa bağlanmaktadır.

Paratoner Testi

Genelde insanlar paratonerlerin yıldırımları çektiğine inanır. Ancak yıldırım çubukları, yıldırım çarpması olduğu zaman oluşan muazzam elektriği, toprağa iletmek için akımların geçeceği düşük dirençli bir yol oluşturmaktadır. Paratoner sistemi yıldırımın zararlı elektrik akımlarını, binadan uzağa ve güvenli bir şekilde toprağa taşımaktadır. Paratoner sistemi mükemmel bir iletkendir. Paratonerlerin amacı yıldırım çekmek değil, sadece yıldırım çarpması için güvenli bir seçenek sunmaktır.

Paratonerler ve beraberindeki koruma sistemleri, binayı doğrudan yıldırım düşmesinden ve bu şekilde başlayan yangından korumak için tasarlanmıştır. Aslında paratonerler yıldırımın yapıya çarpmasını engellememekte, yıldırım çarpmasının etkilerini yok etmektedir. Zararlı elektrik deşarjının izlenmesi için iletken bir yol sağlamaktadır ve enerjiyi güvenli bir şekilde dağıtmaktadır.

Yetkili kuruluşlar tarafından gerçekleştirilen paratoner testlerinde, yürürlükte olan yasal düzenleme esaslarına ve yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanmış standartlara uyulmaktadır. Bu konuda dikkate alınan başlıca standart şudur: TS 13709/T1 Yıldırımdan korunma - Aktif paratonerler.

Yıldırımdan korunma sistemlerinde, ilk savunma hatlarından biri paratonerdir. Ancak beklenen faydanın elde edilmesi için, kurulu paratoner sistemlerinin periyodik muayenelerinin yapılması gerekmektedir. Ancak bu şekilde yıldırımın yıkıcı gücünü azaltmada ve dağıtmada paratonerler fonksiyonel olabilir.

Kuruluşumuz tarafından elektrikli ekipman muayene hizmetleri kapsamında paratoner test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.