Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Katodik Koruma Testi

Katodik Koruma Testi

Katodik koruma, metallerde korozyonu azaltmak için doğrudan elektrik akımı kullanılan bir koruma yöntemidir. Genel olarak katodik koruma sistemleri iki türlüdür. Birinci yöntemde korozyon koruması için, kaplanmış çelikten yeraltı depolama tanklarına kurban anotlar takılmaktadır. Bu kurban anotlar, çelik yeraltı depolama tanklarından elektriksel olarak daha aktif metal parçalarıdır. Bu yüzden korozif akım yeraltı depolama tankı yerine kurban anotlardan geçmektedir. Yani bu naotlar kurban edilirken yeraltı depolama tankı korunmuş olmaktadır. Yeraltı depolama tanklarının sürekli korozyon koruması için, bitmiş anotların değiştirilmesi gerekmektedir.

Katodik Koruma Testi

İkinci tür katodik koruma sistemlerinde etkilenen akım sistemleri alternatif akımı doğru akıma dönüştürmek için doğrultucular kullanmaktadır. Bu akım, yalıtımlı bir tel ile, yeraltı depolama tankının yakınında toprağa gömülmüş özel metal çubuklar olan anotlara gönderilmektedir. Akım toprağın içinden yeraltı depolama tankına akar ve tanka bağlı yalıtılmış tel üzerinden doğrultucuya geri döner. Bu şekilde yeraltı depolama tankı korunmuş olmaktadır, çünkü tanka giden akım normalde ondan akan ve korozyona neden olan akımın üstesinden gelmektedir.

Her iki yöntemde de katodik koruma sistemleri, düzgün çalıştıklarından emin olmak için periyodik muayene, bakım ve test gerektirmektedir. Bir kısım kontroller için sadece görsel gözlem yeterli olmaktadır. Ancak genel olarak katodik koruma sisteminin kurulması ve bakımı ayrıntılı çalışmalar gerektirmektedir. Bu konuda NACE SP0169 standardı esaslarına uyulmaktadır (yeraltı veya su altı metalik boru sistemlerinde harici korozyonun kontrolü stadardı). Yeraltı depolama tankları içinse NACE SP0285 standardı esaslarına uyulmaktadır (yeraltı depolama tankı sistemlerinin katodik koruma ile korozyon kontrolü standardı).

Yetkili kuruluşlar tarafından yapılan muayenelerde, bağlantı kutuları, doğrultucu dolapları ve test istasyonları gibi yer üstü ekipmanlarının ekranlandığından emin olunmaktadır.

Kuruluşumuz tarafından elektrikli ekipman muayene hizmetleri kapsamında katodik koruma test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.