Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Kaçak Akım Testi

Kaçak Akım Testi

Kaçak akım, elektrikli bir ekipmanda doğru akım (DC) veya alternatif akım (AC) devresinden toprağa veya çerçeveye akan akımdır. Ekipman doğru şekilde topraklanmazsa, akım insan vücudu gibi diğer yollardan toprağa akar.

Kaçak Akım Testi

Bir ekipmandaki kaçak akım, toprak ile, üzerinde elektrik bulunan bir parça veya iletken arasında istem dışı bir elektrik bağlantısı oluştuğu zaman gerçekleşir. Toprak, sıfır voltajın referans noktası veya yerküredir. İdeal olarak, güç kaynağı ünitesinden sızan akım, toprak bağlantısı üzerinden toğrağa akmalıdır.

Yarı iletkenler ve kapasitörler gibi elemanlar içeren ekipmandaki yetersizlikler, kaçak akımın oluşmasına neden olabilir.

Genel olarak bir elektrik sisteminde yalıtım arızası meydana gelirse elektrik çarpması tehlikesi bulunmaktadır. Topraklama sistemleri bu tehlikeyi önlemek içindir. Aslında toprak veya toprak bağlantısı, yanlışlıkla veya kasıtlı olarak oluşan kaçak akımlara karşı koruma sağlamaz, tehlike devam etmektedir.

Yetkili kuruluşlar tarafından, bir cihazın elektriksel güvenlik testi sırasında kaçak akımlar da tespit edilmektedir. Kaçak akım ölçümü sırasında özellikle kaçak akımları belirlemek için tasarlanan cihazlar kullanılır. Ölçüm aleti güç kaynağının çıkışları ile toprak arasında bağlanır. Test koşulları, nötr bağlantıların ve alternatif akım hattının değiştirilmesinden ve güç anahtarları açılıp kapatılarak akımın izlenmesinden oluşmaktadır. Amaç, en kötü durumdaki kaçak akımı tespit etmek ve ölçmektir.

Kaçak akım, iletkenler üzerindeki yalıtımın verimsizliğinin bir işareti olmaktadır. Kaçak akımları bulmak için düzenli ölçümlerin yapılması gerekmektedir.

Kısaca kaçak akım testi, bir elektrikli cihazın metal parçalarına dokunan kişinin etkilenmesini simüle eder ve kişinin vücudundan akacak kaçak akımın güvenli bir seviyenin altında kalıp kalmadığını tespit eder. İnsanlar tipik olarak 1 miliampere ulaştığı zaman ve geçtiği zaman vücudundaki akım akışını algılar.

Kuruluşumuz tarafından elektrikli ekipman muayene hizmetleri kapsamında kaçak akım test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.