Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Kablo Gerilim Testi

Kablo Gerilim Testi

Kabloların yalıtım ve kılıf bileşiklerinin mekanik özelliklerini belirlemek amacı ile yırtılma mukavemeti testi ve uzama ölçümleri yapılmaktadır. Bu testlerde 60811-501 standardına uyulmaktadır (TS EN 60811-501 Elektrik ve fiber optik kablolar - metalik olmayan malzemeler için test yöntemleri - Bölüm 501: Mekanik testler - yalıtım mekanik özelliklerinin belirlenmesi ve bileşikler kaplama testleri).

Kablo Gerilim Testi

Fiziksel olarak bir malzemenin gerilme dayanımı, bu malzemenin kırılabileceği veya kopabileceği bir noktaya kadar çekmek için gerekli olan güç miktarıdır. Bu sırada malzemenin kopmadan önce ulaşabileceği en fazla uzunluğa da uzama miktarı denmektedir. Kablo üretiminde farklı malzemeler kullanıldığı için kabloların kopma dayanımı ve uzama ölçümleri de farklı olmaktadır. Kablo gerilim testleri kapsamında kablo ısı şok testi, kablo yapısı ve boyut testi, kablo geri dönüş testi ve kablo izolasyonu için büzülme testi gibi testler de yapılmaktadır. Kabloların yalıtımı ve kılıfında kullanılan malzemeler, kablo üretimi sırasındaki doğal halleri üzerinde test edilirken, hızlandırılmış eskime testleri de yapılmaktadır. Bu şekilde yaşlanmanın, kablonun gerilme dayanımı ve uzama ölçümleri üzerindeki etkileri izlenmektedir.

Kablo gerilim testi, ya da kabloların çekme mukavemetinin ölçülmesi, büyük ölçüde iki adımda gerçekleştirilmektedir. Birinci adım, mekanik davranış, boyut, ve benzeri ilk bilgilerin toplanmasını içerir. İkinci adım ise elde edilen veriler ile ilk kayıtlar arasında karşılaştırma yapılmasını sağayan gerilme testidir. Bu testler, ince kablo, galvanizli kablo, naylon kablo, çelik kablo, eksenel kablo ve otomotiv kabloları, akü kablosu, koaksiyel kablo, kılavuz kablo, fiber optik kablo ve terminal kablosu gibi çok geniş bir yelazpede gerçekleştirilmektedir.

Kablo gerilme testleri ile, kablonun yapışması, bükülme sertliği, bağlanma, kablo yorgunluğu ve kopma yükü mukavemeti gibi mekanik özellikler tespit edilmektedir.

Kuruluşumuz tarafından elektrikli ekipman muayene hizmetleri kapsamında kablo gerilim test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.