Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

İletken Direnci Ölçümü

İletken Direnci Ölçümü

Geleneksel olarak iletken direnç test ekipmanı, bir iletkenin direncini belirlemek için, bilinen dirençler arasındaki voltajı dengeleme ilkesini kullanmaktadır. Çok yüksek dirençli iletkenler güvenlik tehdidi oluşturduğu için, iletken direnci önemli bir kablo testi olmaktadır. Bu testlerde esas alınan standart, TS EN 60228 Kablolar - Yalıtılmış kabloların iletkenleri standardıdır.

İletken Direnci Ölçümü

İletken direnci ölçümü, bakır veya alüminyum iletkenlerin doğru akım (DC) direncini tespit etmek için yapılmaktadır. Bir iletkenin direnci, bu iletkenin içinden akım akışına ne seviyede izin verdiğini göstermektedir. Direnç ne kadar yüksek olursa, iletken üzerinden akım o kadar az akar. Bir iletkenin direnci, bu iletkenin boyut ve yapısından ve sıcaklık ve direnç gibi koşullardan etkilenir.

Metal bir malzemenin direncini karakterize etmek, çok düşük dirençleri, dolayısıyla düşük voltajları, doğru bir şekilde ölçmeyi gerektirmektedir.

Direnç, bir iletkendeki elektron akımının akışına karşı çıkan güçleri tanımlayan bir kavramdır. Bütün malzemeler elektron akımının akışına bir miktar direnç göstermektedir. Direnci olmayan bir iletken yoktur. Düşük dirençli malzemeler elektriğin kolayca akmasını sağlar. Yüksek dirençli malzemeler ise, elektrik akışını sağlamak için daha fazla voltaj gerektirir.

Teorik olarak direnç, hem iyi hem de kötü olabilir. Elektrik, bir iletken üzerinden bir yerden başka bir yere aktarmaya çalışılıyorsa, iletkende direnç olması istenmez. Direnç, genelde elektrik enerjisinin ısıya dönüşmesine neden olur. Bu durumda yol boyunca bir kısım elektrik enerjisi kaybolur. Ancak, elektriği ısı ve ışık olarak kullanmak için direnç gerekmektedr. Elektrikli ısıtıcılardan elde edilen ısı veya ampullerden elde edilen ışık, dirençten kaynaklanmaktadır.

Bu nedenle, elektrik akışını sınırlamak ve devredeki bileşenleri korumak için bazen bir elektrik devresine direnç denilen bileşenler eklenmektedir. Yani direnç, elektriğin zararlı enerjisinden korunmanın bir yoludur.

Kuruluşumuz tarafından elektrikli ekipman muayene hizmetleri kapsamında iletken direnci ölçüm hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.