Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Topraklama Ölçümleri

Topraklama Ölçümleri

Yürürlükte olan iş sağlığı ve güvenliğine yönelik yasal düzenleme esasları gereğince, elektrik tesislerinde topraklama ölçümleri ve elektrik ile çalışan makinaların ve sistemlerin topraklama ölçümleri, fabrikalarda, atölyelerde, otellerde, hastanelerde, eğitim ve öğretim tesislerinde ve spor komplekslerinde yapılmak zorundadır.

Topraklama Ölçümleri

Elektrik akımı, doğası gereği her zaman en kolay ve en düşük dirençli yolu seçmektedir. Bu nedenle insan sağlığını ve elektrikli ve elektronik cihazların ömrünü korumak için, elektrik kaçağı riskine karşı topraklama yapılmakta ve topraklamanın işleyişi düzenli topraklama ölçümleri ile kontrol edilmektedir. Topraklama işleminin hedefi, kaçak elektriğin bir iletken üzerinden toprağa akmasını sağlamaktır. Bu yüzden hem son kullanıcı noktalarında, örneğin fiş ve prizlerde, hem de elektrik ile çalışan cihazlarda oluşan potansiyel elektrik kaçağı riskine karşı, iş sağlığı ve güvenliği açısından topraklama testleri, yaşamsal bir öneme sahiptir.

Topraklanmış bir sistemde, bir kişi elektrik kaçağı olan bir iletkene dokunduğu zaman, elektrik akımı kişinin üzerinden değil topraklama kablosundan geçer. Topraklama direncinin sıfıra yakın olması arzu edilmektedir. Eğer topraklama yoksa, can ve mal kayıplarına kadar uzanan hasarlar ortaya çıkabilir.

Topraklama sistemleri can ve mal güvenliğini korumak içindir. Bu yüzden topraklama ölçümlerinin periyodik olarak yapılması gerekmektedir. Bu ölçümler, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yayınlanan Elektrik Tesisatı Topraklama Yönetmeliği esas alınarak gerçekleştirilmektedir.

Genel olarak bir elektrik topraklama sistemini test etmek için iki yöntem uygulanmaktadır. Bunlardan ilki üç nokta veya potansiyel düşüşü yöntemidir. Diğeri ise indüklenmiş frekans testidir.

Bu arada test ve muayene işlemlerini gerçekleştiren yetkili kuruluşların elindeki, topraklama direnci ölçümlerinde kullanılan cihazların da her yıl en az bir kere kalibre edilmesi gerekmektedir. Bu ölçümlerin mutlaka elektrik mühendisleri, elektronik mühendisleri ve elektrik teknikerleri tarafından yapılması gerekmektedir.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, elektrik tesisleri muayene hizmetleri kapsamında, topraklama ölçümleri hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.