Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Paratoner Kontrolleri

Paratoner Kontrolleri

Benjamin Franklin tarafından bulunduktan sonra paratonerler, bugün dünyanın her yerinde ciddi anlamda can ve mal güvenliğini sağlamaya devam etmektedir. Aslında paratoner sistemi çok basit bir sistemdir. Bir binanın çatısına konulan sivri uçlu bir metal çubuk, bu çubuktan toprağa inen bir tel ve toprağa gömülü bir iletkenden oluşmaktadır. Binanın tepesine konulan sivri çubuk aslında yıldırımı çekmemektedir. Bu çubuk, yıldırım çarpması olduğu zaman oluşan muazzam elektrik akımlarını iletmek için kullanılan düşük dirençli bir toprak yolu sağlamaktadır. Yıldırımın oluşturduğu büyük enerji ve zararlı elektrik akımı, paratoner sistemi tarafından binadan uzağa ve güvenli bir şekilde toprağa taşınmaktadır. Eğer yıldırım iyi iletken olmayan bir malzemeye temas ederse, bu malzeme büyük ısı hasarına maruz kalacaktır. Paratoner sistemi mükemmel bir iletkendir ve oluşan akımın herhangi bir ısı hasarına neden olmadan toprağa akmasını sağlamaktadır.

Paratoner Kontrolleri

Basit bir ifade ile paratoner, yıldırımlar yeryüzüne indikleri zaman, bunları toprağa ileten sistemlerdir. Bu nedenle yıldırımsavar dendiği de olmaktadır. Normal bir elektrik tesisatında mutlaka topraklama sistemleri bulunmaktadır, ancak paratoner sistemleri, daha güçlü ve gelişmiş sistemlerdir.

Teorik olarak yıldırım, statik elektrik yüklü bulutlar ile yeryüzü arasında meydana gelen şiddetli elektrik akımlarıdır. Bir korunma sağlanmadığı takdirde insanlara, yapılara, elektrikli ve elektronik cihazlara ve mevcut elektrik tesisatına büyük zarar vermektedir. Bu nedenle paratoner, yıldırım enerjisinin, zarar vermeden doğrudan toprağa yönlendirilmesine imkan veren bir elektriksel güvenlik ekipmanı olmaktadır.

Paratoner hatlarının, elektrik çarpması ve yangın riskleri yaşamamak için bina dışından yapılması, izolasyon malzemelerinin bina içinden geçirilmemesi ve hattın yakınında metal herhangi bir donanım olmaması gerekmektedir. Ayrıca elektrik akımını tepedeki çubuktan toprağa gömülü iletkene aktaran hat çıplak olmalıdır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, elektrik tesisleri muayene hizmetleri kapsamında, paratoner kontrol hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.