Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Elektrik Panosu Kontrolleri

Elektrik Panosu Kontrolleri

Elektrik panosu tek bir büyük paneldir veya üzerine anahtarların ve diğer güç kontrol ekipmanlarının monte edildiği elektrik panellerinin bir kombinasyonu olmaktadır. Her elektrik panosunda elektriği yönlendiren anahtarlar bulunmaktadır. Elektrik panosunun başlıca amacı güç akışını kontrol etmektir.

Elektrik Panosu Kontrolleri

Elektrik güç sistemleri, şebekeden gelen güç ile çalışmaktadır. Şebekeden gelen güç önce bir elektrik panosundan girmektedir. Güç daha sonra besleyicilere taşınmakta ve elektrik panosu daha sonra birkaç devre boyunca elektriği iletmektedir.

Elektrik panosu aslında elektriği, bir elektrik kaynağından başka bir elektrik kaynağına dağıtan bir cihazdır. Güç dağıtım sürecinde kullanılan önemli bir bileşendir ve birkaç elektrik panelinden oluşmaktadır.

Elektrik panosu, kendisine ulaşan ana akımı küçük parçalara bölerek cihazlara dağıtmaktadır. Tablolar transformatörlere, panellere ve diğer ekipmanlara güç sağlamaktadır.

Akım değeri, yapı tipi, kesme değeri, çalışma tipi, voltaj tipi, yalıtım ortamı ve benzer özelliklere bağlı olarak birkaç farklı tip elektrik panosu bulunmaktadır. Panonun iç kısmında birkaç bara, anahtarların bağlı olduğu alüminyum ve bakır şeritler bulunur. Elektrik panolarının ana amacı, her bir alıcı elektrikli cihaza güç sağlamaktır. Akım miktarı, cihazın düzgün çalışması için kullanılan güç miktarına bağlıdır. Elektrik panosu şebekden sağlanan gücü almakta ve daha sonra tüketici tarafından kullanılan elektrikli cihazların her birine dağıtmaktadır.

Panoya belli bir cihaz bağlandığı ancak kullanılmadığı zaman, bu cihaza sadece minimum miktarda güç sağlanmaktadır.

Bakım işlemleri için elektrik panosu açıldığı zaman, karta elektrik beslemesi kapatılmak zorundadır. Panoların içindeki ana güç kaynağı çıplak baralardır. Bu nedenle, bir kişinin panolarda çalışması gerekiyorsa, çalışmaya başlamadan önce, koruyucu eldiven, gözlük, ayakkabı ve lastik paspas kullanımı gibi uygun önlemler mutlaka alınmak zorundadır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, elektrik tesisleri muayene hizmetleri kapsamında, elektrik panosu kontrol hizmetleri de verilmektedir.

 

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.