Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Yük Asansörü Muayenesi

Yük Asansörü Muayenesi

Yük asansörleri insan taşıma amaçlı olarak üretilmemektedir. Asıl kullanım amacı, sadece ağır yükleri ve bu yükleri yöneten birkaç kişiyi taşımaktır. Yük asansörleri ağırlıklı olarak ticari ve konut binalarda bulunmaktadır ve güvenliklerini ve optimum işlevselliklerini sağlamak için düzenli bakımlarının yaptırılması gerekmektedir.

Yük Asansörü Muayenesi

Periyodik kontroller, genel olarak iş ekipmanları için, ilgili yasal düzenlemeler ve standartlarda öngörülen aralıklarda ve belli yöntemlere uygun olarak yetkili kuruluşlar tarafından yapılan test ve muayene çalışmalarıdır. Yük asansörlerinin güvenli bir şekilde çalışmasını sağlamak için, kaldırma sistemi ve ekipmanı, elektrik donanımı, güvenlik sistemleri, koruyucu tertibatı, frenleri, kumanda düzeneği, sinyal sistemleri, aydınlatma sistemleri ve halat ve zincir gibi parçaları, gözle kontrol edilerek veya bir cihaz kullanarak özel yöntemlerle ve ihtiyaç duyulması halinde parçalar sökülerek test ve muayeneleri yapılmaktadır. Bu şekilde yük asansörlerinin asgari güvenli çalışma koşullarına sahip olup olmadıkları tespit edilmektedir.

Tahribatsız muayene yönteminde, yük asansörü veya parçalarına zarar verilmeden muayene yapılmakta ve dinamik ve statik yapıları hakkında bilgi edinilmektedir. Bu işlemlerde yük asansörü veya parçalarından numune almaya gerek olmayıp, testler doğrudan malzeme üzerinden yapılmaktadır.

Gözle yapılan muayenede, bir parçanın yüzeyindeki yapısal bozukluklar, süreksizlikler ve korozyon gibi durumlar, çıplak gözle veya büyüteç gibi optik bir cihaz yardımı ile incelenmektedir. Bu basit yöntem, en sık kullanılan tahribatsız muayene yöntemidir. Metal veya metal olmayan bütün malzemelere bu yöntem uygulanmaktadır.

Yük asansörünün statik yük testinde asansöre, yük kaldırma kapasitesinin belli bir oran üzerinde statik yük uygulanmakta ve yeterliliğini kontrol edilmektedir. Dinamik yük testinde ise, asansör sisteminin ve frenlerinin güvenlik durumu kontrol edilmektedir.

Kuruluşumuz tarafından çalışma ortamı muayene hizmetleri kapsamında yük asansörü muayene hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.